Polska Izba Handlu zadowolona z objęcia akcyzą suszu tytoniowego

Autor: pr 19 października 2012 20:26

Polska Izba Handlu z zadowoleniem przyjęła decyzję Rządu o objęciu akcyzą suszu tytoniowego bez względu na stopień jego rozdrobnienia. Problem dotyczy liści tytoniowych, które w wyniku luki w ustawie nie są traktowane jako wyrób tytoniowych przed rozdrobnieniem, wobec czego są z powodzeniem sprzedawane na wagę, do samodzielnego przygotowania skrętów.

Liście tytoniu są dostępne również w internecie, a koszt 20 zrobionych z nich papierosów wynosi ok. 2-3 zł. Jest to idealne i bardzo modne źródło tytoniu do palenia wśród młodzieży. Polska Izba Handlu apelowała w tej sprawie do resortu zdrowia i finansów we wrześniu br.

- Jesteśmy zadowoleni z szybkiej reakcji rządu na problem, który wskazywaliśmy jako duże zagrożenie tak dla handlu, który reprezentujemy, budżetu państwa, jak też dla polskiego społeczeństwa, w tym młodzieży, która ma nieograniczony dostęp do "tytoniu kolekcjonerskiego" - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu. - Nie możemy pozwolić na sytuację, w której Bruksela chce ograniczać legalny handel wyrobami tytoniowymi, podczas gdy szara strefa tych wyrobów ma się coraz lepiej, a faktyczne zdrowie palaczy, również nieletnich jest coraz bardziej zagrożone przez dostęp do niekontrolowanych produktów - dodaje.

Sprzedaż bibułek do skrętów wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 2 lat, natomiast sprzedaż legalnego tytoniu do palenia spadła o połowę (AC Nielsen 2011).Z kalkulacji wynika, że obecnie blisko 70 proc. skrętów nabijane jest surowcem z nielegalnego źródła, w tym z liści tytoniowych przerabianych na krajankę domowym sposobem (DGP). Od 2013 roku liście tytoniowe z chwilą sprzedaży mają zostać uznane za wyrób tytoniowy objęty akcyzą i odpowiednią kontrolą, przez co proceder ten zostanie znacząco zahamowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10636

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane