Polskie firmy liczą na wzrost obrotów handlowych

Autor: PKPP Lewiatan, dlahandlu.pl 5 maja 2011 09:05

Polskie firmy optymistycznie oceniają kondycję globalnej gospodarki w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, dlatego liczą na wzrost obrotów handlowych - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Wskaźnik Nastrojów w handlu HSBC dla Polski wyniósł 108 i był najlepszy wśród krajów Unii Europejskiej. Nasz kraj został po raz pierwszy uwzględniony w badaniu.

Dane GUS za pierwsze dwa miesiące 2011 roku potwierdzają optymizm eksporterów i importerów. Wartość eksportu w euro wzrosła w tym czasie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o ponad 15 proc. Zwiększył się udział eksportu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Nadal jednak prawie 80 proc. produktów z Polski trafia na rynki UE. Z jednej strony to rezultat powiązań kapitałowych polskich eksporterów z firmami europejskimi, ale także efekt niechęci naszych firm do wchodzenia na nowe, nieznane im rynki. - To będzie się musiało wkrótce zmienić. Konieczne będzie zwiększenie eksportu do krajów rozwijających się, których udział w eksporcie wynosi na razie tylko 7 proc. i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wyjście poza Unię Europejską będzie wymagało jednak wsparcia ze strony rządu. Liczę, że w promocję polskich eksporterów na tych nowych rynkach zaangażuje się Beata Stelmach, nowa wiceminister spraw zagranicznych, odpowiedzialna właśnie za promocje polskiej gospodarki i eksportu" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,59

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane