PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Pomorskie: 47 postępowań kontrolnych w związku z pracą w święta

Autor: solidarnosc.gda.pl 22 sierpnia 2016 13:31

15 sierpnia inspektorzy PIP w całej Polsce wyruszyli, aby skontrolować, czy tego dnia właściciele sklepów przestrzegali przepisów dotyczących ograniczenia pracy w święta. W województwie pomorskim inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku rozpoczęli 47 postępowań kontrolnych. Jak zaznacza Piotr Prokopowicz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. nadzoru to prawie trzykrotnie więcej niż planowano.

W ośmiu placówkach ujawniono, że właściciele tego dnia zatrudniali 14 swoich pracowników, z czego w dwóch przypadkach inspektorzy stwierdzili zawarcie umowy zlecenia z własnym pracownikiem na pracę w święto.

– Z samej tylko obserwacji widać było, że wiele sklepów osiedlowych, które czynne były w święto majowe, tym razem było zamkniętych. Zapewne sama zapowiedź przeprowadzenia kontroli była dla wielu właścicieli sklepów przestrogą – mówi Piotr Prokopowicz.

Inspektorzy przeprowadzili także kontrole w dwóch placówkach, w których w święto 26 maja stwierdzono nieprawidłowości.

– Tym razem właściciele sklepów postępowali zgodnie z przepisami. To pokazuje, że kontrole odnoszą właściwy skutek – mówi Piotr Prokopowicz.

Nie przeprowadzano kontroli w sklepach wielkopowierzchniowych. Zdaniem Piotra Prokopowicza sklepy wielkopowierzchniowe przestrzegają przepisów dotyczących zapewnienia wolnego dnia pracownikom w święta. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku sklepów osiedlowych czy działających m.in. na zasadach franczyzy.

– Podobną akcję przeprowadzaliśmy w maju. I na tej ostatniej nie poprzestaniemy. Bo jak widać, nawet sama zapowiedź jej przeprowadzenia odnosi pożądane efekty – zapewnia Piotr Prokopowicz.

Grzywna dla właściciela sklepu za zmuszenie pracownika do pracy w święta może wynieść 1 – 30 tysięcy zł. Obecnie w Polsce istnieje zakaz handlu w 12 dni świątecznych. W dniach tych palcówki handlowe powinny być zamknięte, chyba, że za ladą stanie sam właściciel. Skoro nie jest pracownikiem, to nie dotyczy go zakaz pracy w handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • zbyszko 2016-08-23 01:28:00

  może się PIP zajmie w koncu spółką Milmex z Sosnowca?  pracownicy od 2013 roku nie dostają wynagrodzeń!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,92

 • Min

  0,65

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane