Pomorskie: Sklepy na wsi sprzedają przeterminowane produkty i nieprawidłowo umieszczają ceny

Autor: IH, www.dlahandlu.pl 17 grudnia 2013 12:42

Pomorskie: Sklepy na wsi sprzedają przeterminowane produkty i nieprawidłowo umieszczają ceny

W trzecim kwartale br. Inspekcja Handlowa w Gdańsku przeprowadziła kontrolę funkcjonowania sklepów na wsiach na terenie województwa pomorskiego. Kontrole przeprowadzono w 10 placówkach detalicznych. Nieprawidłowości stwierdzono w 7 placówkach (70%).

Zbadano łącznie 139 partii środków spożywczych o wartości 3175 zł. Zakwestionowano ogółem 93 partie (66,9% zbadanych), w tym 28 partii środków spożywczych w opakowaniach jednostkowych, 65 partii oferowanych do sprzedaży luzem.

W 6 placówkach w obrocie ujawniono 41 partii towarów po upływie oznaczonych terminów przydatności i dat minimalnej trwałości. Przekroczenie terminów wynosiło od 3 do 151 dni.

Sprawdzeniem obowiązku uwidaczniania cen objęto 5 kontrolowanych placówek. Stwierdzono liczne nieprawidłowości polegające na: braku opatrzenia oferowanych środków spożywczych wywieszkami zawierającymi informacje wskazujące ich nazwy handlowe, ceny oraz jednostki miar do których odnoszą się uwidaczniane ceny, braku cen jednostkowych oraz oznaczeń bezpośrednich, różnicach między ceną uwidocznioną a stosowaną oraz •nieprawidłowym wyliczeniu cen jednostkowych.

Stwierdzone w toku kontroli nieprawidłowości w zakresie oznakowania środków spożywczych bez opakowań w miejscu ich sprzedaży, wynikały przede wszystkim z nieznajomości obowiązujących przepisów. Natomiast przypadki oferowania towarów bez prawidłowego oznakowania, czy też uwidacznianie cen, świadczą o lekceważącym stosunku przedsiębiorców do obowiązującego prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. marketu 2013-12-18 17:37:11

    Co tam sklepy na wsi. A markety duzych sieci, to co: nadal tam gdzie jest gorący stół-sprzedaje sie garmażerkę to za surowiec do dań słuzą produkty wycofane ze wzgledu na koniec terminu przydatności, począszy od przypraw a kończąc na mięsie i drobiu!!! Wiem co mówię bo tak kaano mi pracować.

  • HG 2013-12-17 15:25:34

    Należy dokładnie sprawdzać co piszą inspektorzy PIH w protokołach z tym co opisują i czy to jest prawdziwe. W jednej hurtowni w Gorzowie Wlkp inspektorzy PIH opisali fałszywie nieprawidłowości w oznakowaniu produktów. To było potem użyte w wystąpieniach pokontrolnych przez lubuskiego wojewódzkiego inspektora PIH. Zamiast odpowiedzi na wystąpienie sprawą zajął się prokurator wszczynając śledztwo przeciwko tym inspektorom. Zastanowić się należy jak to świadczy o lekceważącym stosunku państwowych urzędników do obowiązującego prawa. Oni to robią z premedytacją dla pozytywnych wyników kontroli w odróżnieniu od zaganianego sklepikarza.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane