Poradnik: 5 kroków do udanej sprzedaży

Autor: dlahandlu.pl 12 stycznia 2017 14:38

Sprzedaż wymaga od handlowców łatwości w nawiązywaniu kontaktów, empatii w stosunku do klienta oraz asertywności i znajomości oferty, którą prezentują. Shop Doctor, dr Marek Borowiński, zdradza pięć elementów udanej sprzedaży.

Według psychologów, poznając nową osobę mamy 11 sekund, żeby zrobić dobre wrażenie. Pierwszy kontakt - czyli miły, ciepły uśmiech, zagajenie rozmowy, serdeczne uściśnięcie dłoni - to umiejętność, która powinna być opanowana przez sprzedawców do perfekcji. To moment na zdobycie przychylności oraz podniesienia wiarygodności handlowca w oczach potencjalnego klienta. 

Wiedza na temat konsumenta pozwoli na trafne dopasowanie oferty i zaproponowanie dodatkowych rozwiązań, przydatnych z jego perspektywy. W trakcie badań potrzeb potencjalnego nabywcy może też okazać się, że on sam nie do końca wie, czego potrzebuje, dlatego bardzo ważne jest aby zadawać odpowiednia ilość pytań. Przedstawiając propozycje dostosowane do klienta, z pozycji autorytetu sprzedawcy, mamy większe szanse na pomyślne zakończenie sprzedaży. Informacje o kliencie przydadzą się w kolejnych etapach, kiedy konieczne będzie rozwiewanie jego wątpliwości czy obiekcji. Klient uzewnętrzniając się, często opowiada o różnych aspektach swojego życia, które mogą przydać się sprzedawcy. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić w spoufalaniu się i zagłębianiu w sferę prywatną klienta, a skupić się na pozyskaniu informacji niezbędnych w dopasowaniu oferty. – Sprzedawcy często, w rozmowie z klientem, zbyt dużo czasu poświęcają na tematy, które nie prowadzą do finalizacji. I tak, rozmawiają o tematach pobocznych; rodzinie, pogodzie, wakacjach, domowych pupilach jednak cały czas nie jest to droga prowadząca do sprzedaży. Jeśli informacje w żaden sposób nie przybliżają do skonstruowania oferty – należy jak najszybciej zmienić temat na taki, który pomoże nam w zrozumieniu potrzeb klienta – podkreśla dr Marek Borowiński, Shop Doctor, ambasador marki Toptextil.



WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane