Poradnik: Jak obniżyć koszty zużycia energii

Autor: www.dlahandlu.pl 19 listopada 2013 09:30

Opłaty z tytułu zużycia energii elektrycznej stanowią jeden z podstawowych kosztów działalności przedsiębiorstwa. Generowanie przez przedsiębiorstwo wysokich rachunków bardzo często wynika z niedopatrzenia. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj wybranej taryfy. - Małe i średnie firmy korzystają najczęściej z taryfy C11 lub C12. W przypadku tej pierwszej opcji stawka za energię jest taka sama przez całą dobę - mówi Dorota Czech z firmy Phoenix Contact.

- W przypadku niektórych podmiotów zdecydowanie bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest wybór taryfy C12, w ramach której stawki są niższe m.in. w nocy oraz poza godzinami szczytu - dodaje Dorota Czech. Istotnym elementem pozostaje również określenie faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Właściwe oszacowanie tego parametru pozwala uniknąć kar umownych z tytułu przekroczenia określonego limitu. W rezultacie może to prowadzić do znacznych oszczędności w skali całego roku.  

Jedną z najprostszych i najpopularniejszych form oszczędzania energii wśród podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest energooszczędne oświetlenie. Blisko 53 proc. właścicieli firm korzysta z tego rozwiązania poprzez stosowanie odpowiednich żarówek lub systemów opartych na technologii LED. Popularną formą niwelowania kosztów zużycia energii jest również racjonalny dobór sprzętu elektronicznego. Prawie 27 proc. przedsiębiorców uzależnia zakup danego urządzenia od jego klasy energetycznej. Drogą do obniżenia kosztów w tym zakresie może być również wnikliwa analiza funkcjonowania zakładu. 

Wyraźne obniżenie kosztów można uzyskać także poprzez modernizację stosowanych rozwiązań, np. udoskonalenie lub remont hali produkcyjnej. Wykorzystanie termoizolacyjnej elewacji, obniżenie stropu w ogrzewanych pomieszczeniach czy chociażby uszczelnienie okien pozwala znacząco zredukować wydatki na energię. Wszystkie inwestycje o tym charakterze powinny jednak być poprzedzone audytem energetycznym, który wykaże, czy takie działania doprowadzą ostatecznie do pożądanej obniżki opłat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,56

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane