PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Jak przechowywać butle z gazem w sklepie

Autor: Nasz Kolporter 3 listopada 2014 11:26

Poradnik: Jak przechowywać butle z gazem w sklepie

W placówkach handlowo-usługowych urządzenia gazowe wykorzystywane są zazwyczaj do ogrzewania pomieszczeń lub jako element wyposażenia kuchennego. Niezależnie, czy dysponujemy instalacją gazu ziemnego, czy używamy gazu płynnego (propan-butan), należy zachować szczególne środki ostrożności. Butle z gazem płynnym należy przechowywać w łatwo dostępnym pomieszczeniu znajdującym się powyżej poziomu terenu. Dopuszczalna temperatura powietrza to 35°C - czytamy w portalu Nasz Kolporter.

W sklepie nie powinno przechowywać się więcej niż dwóch butli z gazem (po 11 kg każda). Ważne jest również, by odległość od promienników ciepła (np. pieców, grzejników) wynosiła co najmniej 1,5 m, a od wszelakich urządzeń powodujących iskrzenie (wyłączniki elektryczne, telefony) co najmniej 1 m.

Ogólną zasadą jest również, iż z pustymi butlami postępujemy tak jak z pełnymi, gdyż nadal zawierają one znaczną ilość oparów gazu. Tam, gdzie wykorzystywany jest gaz szczególnie ważne jest okresowe czyszczenie kanałów wentylacyjnych oraz przewodów kominowych. Osoba zamykająca placówkę powinna upewnić się czy wszystkie urządzenia gazowe i elektryczne (poza przeznaczonymi do ciągłej pracy) zostały wyłączone. Zamknięcie wszystkich drzwi wewnętrznych utrudni rozwój i rozprzestrzenianie się ewentualnego pożaru. Przedsiębiorca powinien też dopilnować, by w sklepie nie były gromadzone jakiekolwiek zbędne przedmioty, w szczególności zaś łatwopalne, które w przypadku wybuchu pożaru stanowić będą dla niego doskonałe paliwo. Nawet najmniejszy punkt handlowo-usługowy powinien zostać wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę typu ABC (ciała stałe, ciecze palne, gazy palne) o masie środka gaśniczego równej 2 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,49

 • Śr

  3,34

 • Min

  2,19

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane