Poradnik: Jak zabezpieczyć sklep przed kradzieżami

Autor: Adam Suliga, niezależny ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa 2 września 2014 11:20

Trzy najważniejsze obszary to: budowanie skutecznego systemu bezpieczeństwa (w tym współpraca z agencją ochrony, zaplecze techniczne i opracowanie efektywnych procedur) , współpraca z policją oraz współpraca z audytorami zewnętrznymi.

Dobór profesjonalnej agencji ochrony to rozwiązanie kosztowne, ale w sytuacji, gdy przedstawiciele agencji coraz większy nacisk kładą na jakość świadczonych usług, bardzo rozsądne - daje możliwość skorzystania z doświadczenia we współpracy z innymi przedsiębiorcami, dostęp do najnowszych rozwiązań w zakresie safety&security, oraz zapewnienie ciągłej opieki z możliwością reakcji na zidentyfikowane zagrożenia.

Dobór środków zabezpieczenia technicznego to rozwiązanie tańsze, ale wymagające od przedsiębiorcy znajomości zagadnienia i ciągłej samodzielnej pracy - np. konieczność obsługi zainstalowanego w markecie systemu CCTV. Z kolei opracowanie efektywnych procedur jes najtańsze, ale obarczone koniecznością posiadania bardzo dużej wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa - np. zaangażowanie personelu w działania związane z loss prevention.

Ważna jest współpraca z policją w ramach rządowego programu "Razem Bezpieczniej". Program ten ma ograniczyć skalę zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Jest on zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015. Jednym z jego priorytetów jest budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa.

Po trzecie - warto zaangażować do współpracy audytorów zewnętrznych. Okresowa kontrola stanu bezpieczeństwa obiektu pozwala na skorzystanie z profesjonalnej obsługi w zakresie np. ochrony mienia, a nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem etatowego pracownika, który byłby na co dzień odpowiedzialny za ten obszar. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zagrożeń wynikających chociażby ze zmian prawa (np. planowane wdrożenie Ustawy o Monitoringu Wizyjnym).

Reasumując: bardzo ważne jest, aby każdy przedsiębiorca miał świadomość konieczności dbania o bezpieczeństwo własne i mienia, którym zarządza. Niestety obecnie dbanie o bezpieczeństwo rozpatruje się jeszcze wyłącznie w kategoriach kosztów, a nie korzyści, które bezsprzecznie wynikają z przedstawionych powyżej rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Mniejszy Specjalista 2014-09-03 12:58:55

  Dobór? Chyba WYBÓR.

  A audytor to nie to samo co osoba odpowiedzialna za ochronę i bezpieczeństwo.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  14,99

 • Śr

  9,36

 • Min

  6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane