PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Jak zatrzymać utalentowanych pracowników w małej firmie?

Autor: dlahandlu.pl 26 marca 2015 10:12

Mała firm nie może zaoferować pracownikom wielkich pieniędzy i perspektyw kariery. Zgrany zespół, rodzinna atmosfera, życzliwe relacje z przełożonymi - to atuty małych firm. Zapewniając przyjazne warunki pracy, są w stanie utrzymać dobrych pracowników. Jednak przyjemna atmosfera pracy z czasem przestaje być wystarczająca dla najlepszych.

Dla najbardziej utalentowanych pracowników ważne są perspektywy rozwoju i poczucie bycia docenianym. To nie sama wysokość wynagrodzenia, wielkość przedsiębiorstwa, czy prestiżowa nazwa stanowiska, ale właśnie możliwości sprawdzenia się i wykorzystania swoich wyjątkowych umiejętności są najważniejsze dla najbardziej utalentowanych osób. Brak takich możliwości sprawia, że odchodzą z pracy w poszukiwaniu zajęcia, które da im satysfakcję. - Firmy tracą takich pracowników przede wszystkim dlatego, że w porę nie rozpoznają ich talentu - mówi Wojciech Michałek, tutor Akademii PARP. Pracodawca powinien mieć świadomość, że ma do czynienia z osobą utalentowaną i motywować ją do zaangażowania w rozwój firmy. Zarządzanie talentami polega na identyfikowaniu i wspieraniu rozwoju najbardziej utalentowanych pracowników w celu realizacji planów przedsiębiorstwa. Brak zarządzania talentami w firmach MŚP sprawia, że to właśnie najbardziej utalentowani pracownicy najczęściej odchodzą z firm.

Duże firmy posiadają większe środki i możliwości, aby zachęcić wybitnie utalentowane osoby do podjęcia współpracy. Niewielkie firmy równie mocno potrzebują w swoich szeregach utalentowanych pracowników. Dlatego, aby przyciągać i zatrzymywać takie osoby, powinny wprowadzić system zarządzania talentami. W przeciwnym razie często dopiero po odejściu cennego pracownika firma zdaje sobie sprawę, jak wiele utraciła. Dzięki wprowadzeniu idei zarządzania talentami łatwiej jest po pierwsze rozpoznać talenty, a po drugie umożliwić ich efektywne działania dla rozwoju firmy - dodaje Wojciech Michałek.

Na talent składają się ponadprzeciętne zdolności, ale też kreatywność, świeżość myślenia, podejmowanie nowych i niekonwencjonalnych problemów. Talent w pracy oznacza też zaangażowanie,  wytrwałość w dążeniu do celu, pracowitość, fascynację pracą, a nawet skłonność do poświęceń. Utalentowani pracownicy przynoszą nie tylko wiedzę, ale i cechy, które wspierają rozwój firmy: zachowania twórcze, oryginalność myślenia, elastyczność, gotowość do zmian. Stanowią w firmie grupę, która chce działać. Warto więc przygotować plan dotyczący wykorzystania ich wiedzy i umiejętności z pożytkiem dla firmy.

Aby ograniczyć odejścia utalentowanych pracowników z firmy, należy skoncentrować się na obszarach, na których najbardziej im zależy, czyli na: rozwoju potencjału, odpowiednim rozmieszczeniu pracowników, powiązaniu między ludźmi realizującymi wspólny cel.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane