PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca alkoholu

Autor: mojetesco.pl 12 grudnia 2014 10:18

Najbardziej odczuwalnym skutkiem sprzedaży alkoholu osobie nieletniej jest utrata przez sklep zezwoleń na sprzedaż wszystkich alkoholi na okres 3 lat od momentu, kiedy taka decyzja zostanie wydana. Dla niektórych sklepów, szczególnie mniejszych, jest to wyjątkowo groźna sytuacja, która może doprowadzić do zamknięcia całego sklepu, jak to miało miejsce np. w Bielsku-Białej - mówi na łamach portalu mojetesco.pl Beata Kaszewska, kierownik ds. administracji w dziale prawnym.

Jak wyjaśnia Beata Kaszewska, konkretnej kasjerce, która sprzedała alkohol osobie nieletniej lub nietrzeźwej, grozi kara utraty wolności do lat dwóch na podstawie przepisów Prawa Karnego.

- Najważniejsze, to zachować czujność i zweryfikować wiek osoby kupującej, która z pozoru wygląda na niepełnoletnią. W jaki sposób? Poprzez poproszenie o okazanie i sprawdzenie dokumentu stwierdzającego wiek kupującego np. dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Uwaga, nie wystarczy pobieżnie spojrzeć na dokument. Dzisiejsze dowody osobiste nieletnich wyglądają identycznie jak dokumenty osób pełnoletnich. Dlatego trzeba sprawdzić datę urodzenia. Zdaję sobie sprawę, że określenie tego w kilka sekund może być trudnym zadaniem, dlatego warto jest sobie wyznaczyć datę graniczną, np. jeżeli mamy koniec roku 2014, to osoba pełnoletnia musiałaby się urodzić dokładnie tego dnia, który mamy dzisiaj, w roku 1996 lub wcześniej - wyjaśnia Beata Kaszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane