PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Standardy i prawidłowa organizacja stoiska z nabiałem

Autor: Akademia Eurocash 16 września 2015 09:47

Poradnik: Standardy i prawidłowa organizacja stoiska z nabiałem Ekspozycja nabiału powinna być podzielona na dwie strefy, fot. shutterstock.com

Produkty nabiałowe są jednymi z podstawowych produktów żywnościowych, które kupowane są prawie codziennie. Regały z tymi produktami powinny się znajdować w głębi sklepu, tak aby konsument w drodze po nie, zapoznał się z jak największą częścią oferty sklepu.

Ekspozycja nabiału powinna być podzielona na dwie strefy: w ladzie chłodniczej wystawiamy sery ( białe i żółte), jogurty i kefiry, tłuszcze twarde ( masło i mixy do smarowania). Mleko i śmietankę UHT można natomiast wystawić w sąsiadującym z ladą regale - miejsce w chłodni jest kosztowne w utrzymaniu, a te produkty nie wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. 

Półka powinna stwarzać wrażenie obfitości, pojedyncze sztuki produktów mogą jedynie odstraszać, a nie zachęcać do zakupu. Nikt nie lubi kupować resztek!

Ze względu na krótkie terminy ważności, dokładając towar bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zasad:

‑FIFO (first in/first out) czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło - artykuły, które najpierw zostaną złożone do magazynu, również jako pierwsze zostaną wyniesione z magazynu.

- FEFO (first expired/first out) czyli „pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło” - towary z najwcześniejszą datą ważności składowane są na początku.

W branży nabiałowej bardzo często pojawiają się na nowości rynkowe. Produkty testowane powinny zajmować ok.  5% powierzchni i powinny być umieszczone w pobliżu dobrze rotujących, markowych artykułów. Produkty marki własnej powinny być umieszczone obok liderów rynkowych w danej kategorii (zawsze po lewej stronie).

W ekspozycji nabiału ogromne znaczenie ma marka produktu, dlatego też bardzo ważne jest, by  ekspozycja w ramach jednego rodzaju produktu była ułożona blokowo markami, a nie np. smakami.

Przy eksponowaniu serów wyróżnia się dwa rodzaje ekspozycji:

 - półka samoobsługowa - umieszcza się tu produkty zapakowane

- półka delikatesowa – tu znajdują się sery na wagę.

Sery układa się według gatunków, z ogólnym podziałem na białe i żółte. Jeżeli sklep w ramach ekspozycji delikatesowej oferuje kilka marek jednego gatunku, to powinny one stać obok siebie.

Kolejną kategorią nabiałową są tłuszcze twarde, które powinny być eksponowane według zastosowania, np.: masło, mixy, margaryna.
Mleka powinno być ułożone według zwartości tłuszczu, jest to najważniejszy aspekt, którym kierują się klienci przy dokonywaniu wyborów zakupowych.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie ciągłości oferty. Z badań konsumenckich wynika, że nabiał jest często zakupem planowanym i jego brak może zniechęcić klienta do zakupów w danym sklepie. Warto zadbać o w miarę możliwości szeroki asortyment, również o dostępność na półce produktów lokalnych producentów.

Kluczową sprawią w przypadku produktów nabiałowych jest zastosowanie właściwego koloru oświetlenia. Ladę nabiałową oświetlamy światłem białym o szerokim spektrum barw, dzięki temu prezentowany w ladzie towar wygląda estetycznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  4,85

 • Min

  3,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8486

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane