Poseł PO w imieniu handlowców z PSH Lewiatan apeluje o zmiany w ustawie o podatku

Autor: www.dlahandlu.pl 25 lutego 2016 12:05

Handlowcy zrzeszeni w PSH Lewiatan zwrócili się do posła Pawła Bańkowskiego (PO) o pomoc w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. W imieniu polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach handlowych poseł ministra finansów o rozważenie zmian w projekcie polegających m.in. na wyłączeniu z projektu ustawy zapisów o franczyzie.

- Zwrócili się do mnie handlowcy reprezentujący małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, zrzeszeni w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan, którzy są zaniepokojeni kształtem projektu zamieszczonej na stronach Rządowego Centrum Legislacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zamieszczony projekt ustawy zakłada stawki w wysokości 0,7 % powyżej 18 mln zł rocznego obrotu, 1,3 % powyżej 3,6 mld zł a także 1,9 % za obroty realizowane w soboty i niedziele. Projekt ustawy zakłada, że płatnikami są sprzedawcy detaliczni nie wchodzący do sieci handlowych a także sieci handlowe. W przypadku sieci handlowych podstawą opodatkowania jest suma obrotów wszystkich sprzedawców detalicznych. Takie zapisy w projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej sprawią, że prawie 2.000 handlowców - małych i średnich przedsiębiorców, skupionych w sieci Lewiatan, posiadających ok. 3.000 sklepów, a także innych sieciach handlowych, zrzeszających małych i średnich polskich przedsiębiorców zapłaci podatek według najwyższej skali procentowej, na równi z największymi międzynarodowymi potęgami handlowymi o miliardowych przychodach (hipermarkety i dyskonty), mimo, że średni obrót tych sklepów wynosi ok. 200 tysięcy zł na miesiąc, podczas gdy średni obrót sklepu dyskontowego wynosi ok. 1,2 mln zł. Przedsiębiorcy skupieni w sieci Lewiatan, obawiają się, że tak wysoka stawka podatku sprawi, że przy rentowności ich sklepów wynoszącej średnio 0,3%- 1% grozi im bankructwo. (...) Handlowcy obawiają się, że wprowadzenie ustawy w zaprojektowanej formie spowoduje upadłość franczyzodawcy już w pierwszym miesiącu jej obowiązywania, a w konsekwencji rozpad sieci i bankructwo większości franczyzobiorców. Podkreślają ponadto, że należy wziąć pod uwagę również skutki społeczne w postaci zwolnień pracowników, których łączna ilość kształtuje się obecnie na poziomie około 23.000 - czytamy w interpelacji posła.

Paweł Bańkowski w imieniu małych i średnich polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach handlowych na terenie naszego kraju, prosi ministra finansów o rozważenie zmian w projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, polegających na:

- wyłączeniu z projektu ustawy zapisów o franczyzie,

- naliczaniu i pobieraniu podatku od przedsiębiorstw (do 10 mln euro) i średnich (do 50 mln euro rocznie) stawki podatku nie wyższej niż 0,3% przy obrotach powyżej kwoty wolnej w wysokości 12 mln zł rocznie,

- zastosowaniu możliwości odliczania od podatku dochodowego zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej,

- odstąpieniu od naliczenia podatku od handlu w sobotę

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane