Posłowie spierają się o handel uliczny

Autor: PAP 30 sierpnia 2011 09:51

Karę grzywny oraz możliwość przepadku towaru za handel poza miejscem wyznaczonym przewiduje projekt zmian w Kodeksie wykroczeń popierany przez kluby PO i SLD. Krytyczne wobec propozycji są PiS i PSL.

Według zapisu, który miałby zostać dodany do kodeksu, karze grzywny podlegałby prowadzący sprzedaż "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy". W razie popełnienia takiego wykroczenia można byłoby "orzec przepadek towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nie stanowiły własności sprawcy".

Na potrzebę dokonania takiej nowelizacji zwracały uwagę wielokrotnie m.in. władze miejscowości turystycznych, np. Kołobrzegu. Pierwotny projekt nowelizacji w tej kwestii przygotowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo".

"Dotychczasowe zapisy prawne nie były skuteczne, ten projekt rozwiązuje realny problem, a nielegalny handel jest bolączką wielu polskich miast" - mówił Paweł Orłowski (PO), który jest sprawozdawcą projektu. Dodał, że "ewentualny przepadek towaru będzie się odbywał z wszelkimi wymaganymi rygorami, a organem uprawnionym do orzeczenia przepadku będzie sąd".

Zdaniem Stanisława Rydzonia (SLD) projekt stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez służby porządkowe, m.in. straże miejskie.

Krytycznie na temat projektu wypowiedział się Stanisław Pięta (PiS). "Sprzedaż kierpców, bryndzy i pietruszki to nie zbrodnia" - mówił. "Chodzi o to, żeby nie było takiego rozumowania, że za pietruszkę, czy drobny handel się karze, a tam gdzie przepływają miliony, to tego się nie dostrzega" - wyrażał z kolei wątpliwości PSL wobec projektu Józef Zych.

Pozytywnie proponowane rozwiązania oceniło ministerstwo sprawiedliwości. Wiceminister Zbigniew Wrona wskazywał, że przepis nie uderzy w drobnych rolników, gdyż mówi o "prowadzeniu sprzedaży", czyli działalności ciągłej o dużej skali. "Nie możemy być krajem, w którym można w ten sposób prowadzić działalność pseudogospodarczą i zakłócać funkcjonowanie na przykład ważnych ośrodków turystyki" - mówił Wrona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,89

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane