Potrzebna jasna definicja, co jest placówką handlową

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 29 października 2010 12:36

Resort pracy twierdzi, że stacje paliw nie mogą pracować w dni ustawowo wolne. Innego zdania jest inspekcja pracy, która ze względu na ich użyteczność społeczną zezwala na handel. Różnice w interpretacji przepisów są wynikiem braku definicji, co jest placówką handlową - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Pracownicy aptek mogą handlować w święta artykułami higienicznymi i farmaceutycznymi, ale jest to zakazane w drogerii. W takie dni handlować mogą pracownicy piekarni i cukierni, bo same wytwarzają swoje produkty. Zabroniona jest za to praca w sąsiednim sklepie spożywczym, nawet jeśli chleb sprowadza z piekarni obok.

Pracodawcy, PIP i związki zawodowe domagają się jasnego określenia, które placówki mogą handlować w święta. PIP wystąpiła już w tej sprawie do Komisji Trójstronnej, która rozpoczęła prace nad określeniem pojęcia „placówka handlowa" - czytamy dalej w "DGP".

Różne interpretacje i trudności ze stosowaniem niejasnego prawa narażają firmy na straty i finansowe kary.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Pisowiec Pipowiec 2015-05-21 14:50:35

  Placówka handele to każda firma, co robi geszeft. Czy to faktoria, czy inny cymesik - interesik. Chodzi o to, by Państwowa Inspekcja Pracy wydawała zezwolenia na handel w święto. Podobnie, jak Państwowa Inspekcja Sanitarna zezwala na różne tam geszefty. I jak na drzwiach sklepu jest tabliczka z numerem zezwolenia, wtedy każden może se sprawdzić. I wtedy nie każda benz stacja musi być otwarte.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,99

 • Śr

  17,34

 • Min

  15,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10937

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 748244

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane