PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Pozostałości po Jarmarku Europa trafią na listę dziedzictwa kulturowego?

Autor: gazeta.pl 6 października 2014 09:40

Powstał projekt, by resztówka słynnego bazaru została pomnikiem gospodarczej i kulturowej transformacji po upadku komunizmu - czytamy w gazeta.pl.

Los liczącego niespełna dwadzieścia lat targowiska przy ul. Zamoyskiego spoczywa w rękach urzędników Ministerstwa Kultury. Kilkanaście dni temu Tomasz Rusinowicz, właściciel parceli, na której działa bazarek, przedłożył w Narodowym Instytucie Dziedzictwa formularz ze stosownym wnioskiem. „Jako element » niematerialnego dziedzictwa kulturowego" zgłaszam handel straganowy, jako praktykę społeczną odbywającą się na maleńkim fragmencie historycznego już Jarmarku Europa. Element jest odtwarzany przez ludzi znajdujących zatrudnienie w tej formie handlu. Dużą ich część stanowią emigranci, którzy w ten sposób mogą zarobkować przy minimalnej znajomości języka i minimalnych nakładach finansowych, a jednocześnie odtwarzają wielowiekową tradycję, bowiem w polskich uwarunkowaniach historycznych handlem odzieżą lub obuwiem zajmowali się głównie cudzoziemcy i był to w olbrzymiej większości handel obwoźny, zaś towary na sprzedaż wykładano na straganach" - czytamy.

Resort ma się ustosunkować do wniosku jeszcze w październiku. Jeśli urzędnicy pozytywnie rozpatrzą postulat pana Rusinowicza, liczący 1200 metrów kwadratowych bazarek (ok. 1/280 dawnego Jarmarku Europa) trafi na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To będzie oznaczać, że setka straganów koło wiaduktu linii średnicowej będzie chroniona przez konserwatora zabytków. A targowisko, nad którym wisi utrzymany kilka dni temu przez sąd nakaz rozbiórki wiat i straganów, zostanie uratowane. Tomasz Rusinowicz chciałby postawić w tym miejscu halę targową - informuje gazeta.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane