Pradnik: Wprowadzanie płatnych foliówek powinno odbywać się etapami

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 1 września 2014 09:35

W 2013 roku Komisja Europejska zaproponowała, aby kraje członkowskie podjęły decyzję, w jaki sposób zmniejszyć konsumpcję foliowych torebek. Jednocześnie przedstawiła trzy rozwiązania w tej kwestii - opodatkowanie, całkowitą likwidację lub ograniczenie. We Francji powstał pomysł, aby wszystkie torby plastikowe były opodatkowane, jednak projekt nie wszedł w życie. Za to udało się go wdrożyć z powodzeniem w Irlandii, gdzie w ciągu jednego roku konsumpcja torebek spadła aż o 92 proc.

W Polsce handlowcy są raczej niechętni pomysłowi, albowiem boją się o utratę klientów, niemniej jednak duża część sklepów już wprowadziła opłatę za korzystanie z foliowych torebek.
 - Wprowadzanie płatnych torebek lub nawet całkowite zaprzestanie ich sprzedaży powinno odbywać się etapami, aby przyzwyczaić klientów do nowej sytuacji, np. na początku można wprowadzić odpłatność za więcej niż 1 torebkę (1 gratis), a dopiero po pewnym czasie wprowadzić płatność za każdą i poinformować, że torebki są dostępne w sprzedaży jedynie na prośbę klienta. Przy czym istotne jest, aby jednocześnie w sklepach odbywał się proces edukacji klienta, uświadamiający, że ich używanie wywiera negatywny wpływ na środowisko - mówi Marcin Dobek z agencji badawczej ABR SESTA.
Komunikacja promująca proekologiczne rozwiązanie jest konieczna, albowiem wciąż za mało mówi się o tym w mediach, czy prowadzi na ten temat kampanię w samych sklepach. Dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie informacji na ten temat w pobliżu kas sklepowych. Promując tego typu rozwiązanie należy informować również o tym, na ile biodegradowalne są torby oznaczone jako biodegradowalne i że jedyne odpady, które nie zanieczyszczają środowiska to takie, które nie zostały wyprodukowane.
Aby nowe wymogi UE przyniosły efekt w postaci planowanego obniżenia liczby foliowych torebek o 80 % istotne jest, aby nie dotyczyły one jedynie sklepów spożywczych. Ponadto bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa o negatywach ich używania dla środowiska. Już teraz coraz więcej osób wybiera się do sklepów na zakupy z torbami ekologicznymi, ale to wciąż zbyt mało, by móc powiedzieć, że nowa dyrektywa UE odniesie szybko sukces.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane