Praska Giełda Spożywcza stawia na promocje przedświąteczne, jaja jednak droższe

Autor: Praska Giełda Spożywcza 19 marca 2012 18:31

Do świąt przygotowują się hurtownicy na Praskiej Giełdzie Spożywczej. Zestawy świątecznych słodyczy oferuje już Eurocash Batna. Jak zapewniają przedstawiciele hurtowni, ceny są podobne do ubiegłorocznych. I raczej nie powinny już wzrosnąć. Z kolei hurtownia Morpol ma w swojej ofercie promocje cenowe. - Nie oferujemy typowych zestawów słodyczy. Naszymi klientami nie są konsumenci, tylko właściciele sklepów, dlatego oferujemy promocje cenowe, bo w hurtowniach takich jak nasza liczy się głównie cena - mówi Piotr Urbaniak, kierownik hali ds. sprzedaży hurtowni Marpol na Praskiej Giełdzie Spożywczej.

Jego zdaniem, typowe świąteczne produkty to: majonezy, chrzany, ćwikły.- Producenci dołożą wszelkich starań, by były w dobrych cenach. Na pewno powodzeniem będą cieszyły się: jajka, kiełbasy białe, dodatki do ciast, mazurki, bakalie. Święta Wielkanocne są świętami ciastowo - słodyczowymi. Tutaj producenci będą prześcigać się w ofertach - mówi Piotr Urbaniak.

Producenci i hurtownicy starają się przyciągnąć klientów oryginalną ofertą i niską ceną. Dużo gorzej wypadają na tym tle ceny jajek, niezbędnych przecież na każdym świątecznym stole. Jaja zdrożały już o co najmniej kilkadziesiąt procent. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec podwyżek.
W hurtowni Eurocash ceny jajek już są o niemal 100 proc. wyższe - cena brutto za 10 jaj wynosi 6,20 zł. Podobnie zdrożały jajka w hurtowni Global. Jajka klasy L kupimy tu po 0,60 zł za sztukę, a klasy XL - nawet po 0,70 zł. Rok temu było to odpowiednio 0,30 zł i 0,35 zł. Ceny mogą utrzymać się aż do Świąt, jeśli wzrosną to niewiele. - Ceny mogą, ale nie muszą pójść do góry. Widzimy, że z powodu gwałtownej podwyżki popyt na jaja spadł w ciągu ostatniego miesiąca o około 40 proc. - szacuje Andrzej Wieczorek, właściciel hurtowni Global.

Hurtownia oferuje wszystkie jaja: ekologiczne, ściółkowe, z wolnego wybiegu, przepiórcze... - To produkty niszowe, dlatego do tej pory nie widzieliśmy na nich dużego wzrostu cen, jednak teraz także one zaczynają równać do cen jajek popularnych - mówi Andrzej Wieczorek.
Jaja drożeją w całej Polsce. Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), która powołuje się na dane Komisji Europejskiej, na początku marca ceny jaj wzrosły w hurcie o 66 proc.- 89 proc. W pierwszym tygodniu marca w hurcie za jaja trzeba było zapłacić, w zależności od kategorii wagowej, od 46,3 zł do 63,0 zł za 100 sztuk. Tymczasem w detalu jajka są przecież jeszcze droższe i przekraczają już cenę 70 gr za sztukę. To prawdziwy rekord.

Problem nie dotyczy tylko Polski. Ceny jaj rosną w całej Unii - średnio w lutym były o 42 proc. droższe niż rok wcześniej. W większości państw UE zanotowano wzrost cen w skali miesiąca, najwyższy w Niemczech - o 24 proc. We Francji już od początku stycznia widoczne są braki jaj na rynku. Według francuskich producentów, występuje niedobór 21 mln jaj tygodniowo, czyli 10 proc. ogólnej produkcji. W efekcie, ceny skoczyły od października do lutego o 75 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane