PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes BGŻ: Małe sklepy muszą znaleźć dla siebie niszę

www.portalspozywczy.pl 3 października 2012 17:49

Konsolidacja w segmencie handlu nadal będzie postępować, jednak małe, osiedlowe sklepy pozostaną na rynku, jeśli znajdą dla siebie niszę i wyspecjalizują się w konkretnym asortymencie - uważa Jacek Bartkiewicz, prezes Banku BGŻ. Jego zdaniem, popyt na żywność pozostanie w najbliższym czasie na niezmienionym poziomie, choć konsumenci mogą rezygnować z kupowania drogich produktów i wybierać tańsze zamienniki.


- Konsolidacja w handlu z pewnością będzie postępować, ale cały czas wierzę, że na lokalnych rynkach małe biznesy mają sens. Klienci robią zakupy w sprawdzonych placówkach, które są wyspecjalizowane w tym, co sprzedają. Dlatego konsumenci często kupują mięso w osobnym sklepie, warzywa i owoce w typowych warzywniakach, a pieczywo w piekarni i dopiero po resztę idą do supermarketu - mówi Jacek Bartkiewicz, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.
Prezes Banku BGŻ zwraca uwagę, że popyt wewnętrzny co prawda maleje, ale w różnych segmentach wygląda to inaczej. - Jeśli chodzi o żywność, popyt jest stały, może poza najdroższymi produktami. Bardziej obawiam się spadku popytu w segmencie AGD - Polacy przez ostatnie lata wymienili sobie sprzęt AGD i teraz w czasie spowolnienia mogą się na jakiś czas wstrzymać z tego typu zakupami. To będzie się odbijało na wielkości sprzedaży detalicznej. Podobnie będzie z wydatkami na turystykę, kulturę, ubezpieczenia - mówi Jacek Barkiewicz.
- Nie obserwuję sytuacji, że mniej spożywamy, może tylko wybieramy tańszy asortyment. Spożycie żywności raczej będzie się utrzymywało na podobnym poziomie - dodaje.
Zwraca on uwagę, że mikrobiznesy handlowe, które są teraz uruchamiane od podstaw, dla banków kredytujących są ryzykowne, bo otoczenie jest trudne, a rynek handlowy już jest ukształtowany. - Na 20 nowych sklepów startujących na tym rynku, 15 nie doczekuje drugiej rocznicy swojej działalności. Tutaj poziom kredytowania jest bardzo niewielki i przedsiębiorcy ryzykują z własnych oszczędności - mówi Jacek Bartkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane