PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes KZRSS Społem: Stare prawo spółdzielcze lepsze niż proponowane zmiany

Autor: portalspozywczy.pl 12 sierpnia 2011 15:32

Projekt PO zakłada m.in. ograniczenie lustracji, likwidację związków rewizyjnych, ingerencję w kreowaniu organów spółdzielni, poprzez narzucenie limitu dwóch kadencji zasiadania w radzie, nadzór ministerialny nad spółdzielniami czy likwidację związków rewizyjnych. Nie jest to dobry akt, lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie w mocy ustawy z 1982 r. niż aby ten projekt stał się prawem - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Jerzy Rybicki, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem.

Największym zarzutem wobec projektu PO jest to, że spółdzielczą formę własności przedstawia jako barierę w rozwoju gospodarczym i dąży do tego, aby te przeszkodę usunąć. - Ten projekt w delikatny i zakamuflowany sposób prowadzi do likwidacji spółdzielczości w Polsce. Oczywiście wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej powinien podlegać pełnej swobodzie, ale nie można twierdzić, że spółdzielczość jest zła i do niej zniechęcać. Trzeba zwrócić uwagę, że w Unii Europejskiej spółdzielczość wypracowuje ponad sześć proc. PKB, gdy w naszym kraju zaledwie 1,8 proc. - mówi prezes Rybicki.

Rząd Donalda Tuska powołał międzyresortowy zespół do opracowania nowego prawa spółdzielczego. - Trwały prace, odbywały się konsultacje z organizacjami spółdzielczymi, wszystko wydawało się być na najlepszej drodze. Nagle pojawił się projekt poselski PO i zespół został rozwiązany jako niepotrzebny - mówi Jerzy Rybicki,

Zmiany prawa spółdzielczego powinny iść w kierunku większej swobody spółdzielni w kształtowaniu swoich organów wewnętrznych - uważa prezes Rybicki. Ponadto jego zdaniem spółdzielnie potrzebują większej elastyczności decyzyjnej.

Czytaj także: Spółdzielcy przeciwko zmianom w prawie spółdzielczym

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,27

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane