Prezes Lewiatana podczas X FRSiH: Ustawa o przewadze kontraktowej  jest martwa

Autor: dlahandlu.pl 7 listopada 2017 12:22

Prezes Lewiatana podczas X FRSiH: Ustawa o przewadze kontraktowej  jest martwa Wojciech kruszewski, prezes sieci Lewiatan. Fot. Żelazna Studio

Podczas debaty Handel wrażliwy na regulacje? Krajowe rozwiązania prawne a perspektywy branży, w drugim dniu jubileuszowego, X Forum Rynku Spożywczego i Handlu, uczestnicy poruszyli kwestię ustawy o przewadze kontraktowej. Zdaniem Wojciecha Kruszewskiego, prezesa sieci Lewiatan, ta ustawa jest martwa.

– Jej główny cel to zastraszenie przedsiębiorców. Poza tym ustawa zawiera tak wiele uznaniowych stwierdzeń, że firmy i tak zabezpieczą się przed jej skutkami i konsekwencjami – mówił Wojciech Kruszewski.

Jego zdaniem, ustawa jest groźna dla mniejszych i średnich firm, które w założeniu miała chronić. - Są w niej zapisy, które mogą spowodować wysyp procesów sądowych, ciągnących się latami – uważa prezes Lewiatana.

Michał Tracz z kancelarii DZP, specjalista w Zespole Prawa Żywnościowego wskazał, że celem tej ustawy była poprawa sytuacji rolników. – Tymczasem ustawa służy sprawom systemowym, a nie indywidualnym i tak naprawdę dubluje wcześniejsze kompetencje UOKiK. Cel rozmija się z praktyką – mówił.

Marcin Snopkowski dyrektor generalny spółki Lodziarnie Firmowe, przedstawiciel marki Grycan dodał, że niepożądanym efektem ustawy jest jeszcze więcej biurokracji. – Wydajemy pieniądze na prawników, a z powodzeniem sami moglibyśmy uregulować te kwestie z naszymi partnerami biznesowymi – tłumaczył.

Robert Krzak, wiceprezes zarządu sieci Piotr i Paweł SA oraz przewodniczący Forum Polskiego Handlu przypomniał natomiast głośną sprawę z 2007 roku, dotyczącą rzekomej zmowy cenowej na rynku sieci DIY. – Na pięć sieci nałożono łączną karę w wysokości 137 mln zł. Dwie z nich, Nomi i Praktiker, już upadły. Skarb Państwa nie zobaczył jeszcze ani złotówki. Sprawa wciąż jest w sądzie - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane