PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Mokopolu: Lokalne sieci powinny wiązać się z producentami

Autor: www.dlahandlu.pl 4 kwietnia 2012 15:56

Prezes Mokopolu: Lokalne sieci powinny wiązać się z producentami

Sylwester Cerański, prezes zarządu Spółdzielni Spożywców "Mokpol", zwraca się do właścicieli sklepów oraz osób zarządzających sieciami lokalnymi z propozycją nawiązania współpracy w zakresie tworzenia wspólnego projektu "Tradycja górą".

- Zmiany zachodzące na polskim rynku detalicznym są nieuniknione, a rysujące się trendy stają się wyraźne. Wzrastająca rola dyskontów dotyka wszystkich, również handel tradycyjny. I nie ma już znaczenia czy jest to silna sieć lokalna czy rodzinny sklepik prowadzony od wielu lat - wszyscy walczymy o klienta. Jesteśmy lepsi od anonimowych wielkich sieci, bo naszego klienta po prostu znamy: jego upodobania, przyzwyczajenia a nawet dolegliwości. Przegrywamy cenowo. Dlaczego? Bo nasza siła nabywcza jest nieporównywalna z wielkimi konkurentami. Zatem pozostaje nam droga konsolidacji - wyjaśnia Sylwester Cerański.

- Ofert na rynku nie brakuje, ale tak naprawdę czy służą one nam - detalistom rynku tradycyjnego? Mam wątpliwości. W mojej ocenie projekty konsolidacyjne w naszym segmencie to przede wszystkim inicjatywy hurtowników, które w trudnej sytuacji muszą zapewnić sobie zbyt poprzez związanie sklepów z systemem zaopatrzenia. Czy to zła koncepcja? Dla hurtu dobra, dla nas niebezpieczna. Z jednej strony związuje nas mocniej z dostawcą, ograniczając dostęp do innych, z drugiej zaś coraz bardziej oddalamy się od producentów. Wielkie sieci handlowe swój sukces zawdzięczają właśnie producentom. Dziś powoli zrywają te więzi poprzez rozwój marki własnej. To najlepszy moment dla nas. Bo relacja detalista-producent daje wielkie możliwości. Pozwala na konkurowanie z największymi. Takie doświadczenia nasza firma ma już za sobą. Czy ta koncepcja oznacza koniec hutrowników? Zdecydowanie nie! Hurtownik w tej koncepcji pozwala na indywidualizację oraz optymalizację logistyki do placówek różnego formatu: od 30 mkw. do 4000 mkw. - dodaje prezes Spółdzielni Spożywców "Mokpol".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane