PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Społem Central: Nowe ustawy będą dla nas poważnym obciążeniem

Autor: Dziennik Łódzki 22 stycznia 2016 10:57

Jak na funkcjonowaniu sklepu może się odbić tzw. podatek obrotowy, który chce wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości, a ma dotyczyć dużych sklepów? - Tym podatkiem miały być obłożone supermarkety, sieci zagraniczne, a okazuje się, że może dotyczyć także nas. Nie rozumiem dlaczego właśnie nas - mówi na łamach "Dziennika Łódzkiego" Wiesława Kołek, prezes zarządu „Społem" Spółdzielczych Domów Handlowych „Central" w Łodzi.

- Od 43 lat płacimy wszystkie podatki, zarówno do magistratu jak i do urzędu skarbowego. Urząd miasta odnosi dzięki nam korzyści, nie pomaga nam natomiast. W trakcie remontu trasy W-Z prosiliśmy o częściowe umorzenie podatku od nieruchomości, gdyż nasze obroty drastycznie spadły, ale otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Jest nam przykro, że wspiera się handel z zagranicznym kapitałem, w tym czasie bowiem nowe centrum handlowe dostało 8 mln zł. Tymczasem Central to jedyny polski dom handlowy w całej aglomeracji łódzkiej. Trwają rozmowy dotyczące podatku obrotowego, zarząd Społem wystosował prośbę do rządzących o wyjaśnienia. Podkreślamy, że to przyczyni się do likwidacji niewielkich rodzimych sklepów. Obcy kapitał natomiast da sobie radę, mają zaplecze finansowe, dobrych prawników. Poza tym podatek obrotowy istniał już wcześniej, ale został zastąpiony podatkiem VAT - wyjaśnia prezes zarządu „Społem" Spółdzielczych Domów Handlowych „Central" w Łodzi.

- W naszej sytuacji wprowadzenie tego obciążenia oznaczałoby duży uszczerbek finansowy. Gdyby w życie weszły obie ustawy: krajobrazowa i o podatku od handlu wielkopowierzchniowego, to zostalibyśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. W ciągu ostatnich dwóch lat zwolniliśmy 15 osób, obecnie zatrudniamy 135 pracowników. Od stycznia wzrośnie też minimalne wynagrodzenie, a w Centralu nie ma umów śmieciowych, wszyscy pracują na podstawie umów o pracę. To dla nas kolejne obciążenie. Już poprzedni rok zamknęliśmy stratą finansową, co zdarzyło się po raz pierwszy w tak długiej historii firmy. W tym roku będzie podobnie - mówi Wiesława Kołek.

Więcej w Dzienniku Łódzkim

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • seb 2016-01-28 02:20:53

    Kołek mówi wszystko...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane