PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą korzystne zmiany dla przedsiębiorców

Autor: PKPP Lewiatan 21 kwietnia 2011 10:16

Prezydent podpisał ustawę dotyczacą ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza wiele korzystnych dla przedsiębiorców zmian, usuwając nieuzasadnione bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej. PKPP Lewiatan oczekuje jednak dalszych kroków w tym kierunku.

- Za niewątpliwą wartość tego projektu należy uznać zastępowanie wymaganych od podatnika zaświadczeń oświadczeniami oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe nieumyślne, bezskutkowe lub o mniejszej społecznej szkodliwości. Projekt nie usuwa wprawdzie wszystkich barier biurokratycznych w obszarze podatków, niemniej jednak należy wyrazić uznanie dla większości zaproponowanych zmian, w tym dotyczących ustaw podatkowych. W szczególności zmiana polegająca na umożliwieniu rozliczania strat spółek restrukturyzowanych przez ich następców podatkowych oraz zniesienie sankcyjnej stawki w wysokości 50% dla osób fizycznych, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych, spełniają oczekiwania przedsiębiorców. Także wprowadzenie przepisów odnoszących się wprost do leasingu konsumenckiego oraz uzupełnienie przepisów w zakresie podatku od nieruchomości o konsekwencje zawieszenia działalności gospodarczej, są odpowiedzią na oczekiwania biznesu - pisze PKPP Lewiatan. 

Pozytywny skutek powinny mieć również zaproponowane zmiany dotyczące złagodzenia warunków formalnych w podatku od towarów i usług, dotyczące importu towarów wykazywanego w deklaracji, zwrotu podatku w procedurze „TAX FREE", ułatwień w procedurze rejestracji oraz rozszerzenia definicji pojazdów specjalnych.

PKPP Lewiatan popiera ponadto zmiany zaproponowane w: ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, ustawie o ochronie danych osobowych, w ustawie o Inspekcji Handlowej, w ustawie kodeks karny, ustawie o statystyce publicznej, ustawie Prawo o notariacie, ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, o KRS, o komornikach sądowych, ustawie Prawo działalności gospodarczej, ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (zmniejszenie opłat), ustawie o opłacie skarbowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane