Produkty spożywcze po raz kolejny pod legistacyjną lupą UE

Autor: pr 21 maja 2012 11:50

Unia Europejska wprowadza restrykcyjne przepisy dotyczące informowania konsumentów o składnikach i wartości odżywczej produktów spożywczych oraz ich graficznej formie prezentacji.

Nowe przepisy wymuszają na producentach żywności klarownej i czytelnej informacji o ww. składnikach, prezentowanej w formie tabelarycznej, wyrażonej zarówno dla objętości 100g, jak również 100ml. W przypadku, gdy wielkość opakowania nie pozwala na zastosowanie tabeli, skład produktu może być zaprezentowany linearnie, przy czym wielkość czcionki nie może być mniejsza niż 1,2mm.

Informacje o ilości poszczególnych elementów składowych muszą być uzupełnione dziennymi wskazaniami spożycia poszczególnych substancji lub wyrażonymi w przeliczeniu na jedną porcję.

Etykiety produktów spożywczych mogą także zawierać wartość energetyczną i odżywczą produktu wykorzystując do zobrazowania tych informacji różne opcje graficzne i symboliczne, z dołączonym tłumaczeniem, co znaczą poszczególne.

Obligatoryjny zakres informacji o składnikach produktu spożywczego może zostać uzupełniony o dodatkowe treści dotyczące zawartych w nim witamin, minerałów, błonnika i innych. Informacje dodatkowe nie mogą znajdować się w miejscu przewidzianym na podstawowy-wymagany zakres wiedzy o produkcie.

Powyższe zmiany dotyczą głównie etykiet na produktach kierowanych do finalnego konsumenta, ale także w pewnym zakresie obejmują żywność, która później jest przepakowywana.

Żywność, która nie podlega procesowi pakowania jest zwolniona z przepisów unijnych, z wyjątkiem tej, która może powodować reakcje alergiczne u konsumentów.

Unia Europejska reguluje nie tylko zakres informacji na etykietach produktowych, ale także ich czytelność i formę prezentacji. W przypadku opakowania mniejszego niż 80cm2 powierzchni, najmniejszą wymaganą czcionką jest ta o wysokości 0,9mm. Na opakowaniach mniejszych niż 25cm2 powierzchni, informacje o wartościach odżywczych nie są wymagane. Opakowania 10cm2 także nie muszą zawierać takich danych, ani listować wszystkich składowych produktu.

Ze względu na rosnącą ilość osób cierpiących z powodu alergii, UE wymaga informowania konsumentów o składnikach mogących powodować objawy chorobowe, w formie różnego rodzaju uczuleń.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10991

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 784717

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane