PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Propozycja opodatkowania rolników ryczałtem od sprzedaży produktów to dobre rozwiązanie

Autor: PAP 9 kwietnia 2015 20:22

W Sejmie finalizowane są prace nad nowymi zasadami sprzedaży produktów bezpośrednio z gospodarstw rolnych. Posłom uda się zapewne usunąć absurd polegający na zakazie sprzedaży przetworzonej żywności (w skrócie - brudną marchew można sprzedać, umytą już nie). Ale nie tylko ta kwestia jest ważna w tym przypadku.

Otóż jeszcze ważniejsze są kwestie podatkowe. Pierwotnie zakładano, że rolnik bez podatku sprzeda produkty do wartości 7 tys. zł. Później "wpada" w PIT. Z rozliczeniami, deklaracjami i wszystkimi obowiązkami.

Jednak rzutem na taśmę przygotowano ciekawe zmiany, zgłoszone przez Zbigniewa Konwińskiego (PO) z komisji finansów publicznych. Nie będzie PIT, liczenia kosztów i dyskusji czy rolnik to PIT-owiec czy nie. Będzie - ryczałt. 2 proc. od obrotu? Skąd taka kwota? Rentowność produkcji rolnej wycenia się na 10 proc. Jedna piąta (w przybliżeniu wartość stawki PIT) od tego dochodu to właśnie 2 proc. obrotu. Można dyskutować czy to stawka wysoka (raczej nie) czy śmiesznie niska - wielu przedsiębiorców tak właśnie ją oceni.

Ale to są szczegóły, gdyż ważne jest coś innego. System jest prosty i klarowny. Oczywiście, niezbędne jest prowadzenie ewidencji sprzedaży. Oczywiście trzeba odprowadzać podatek. Ale uniknięto komplikowania sprawy. To dobry kierunek myślenia. Chodzi jednak o to, aby takie uproszczenia nie ograniczały się do rolników. Proste ryczałtowe podatki, to marzenie wielu drobnych przedsiębiorców. Pytanie tylko czy posłowie w innych przypadkach będą tak "łaskawi" jak w tym tygodniu są łaskawi dla rolników. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka - tworzenie prostego podatku - to jednak rzecz wyjątkowa. Niestety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,80

 • Śr

  1,30

 • Min

  1,06

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane