PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prowadzenie wspólnej rekrutacji dla sieci franczyzowych obniżyłoby ich koszty

Autor: Jacek Iwański, autor serwisu CentrumRekrutacyjne.pl 8 maja 2013 09:53

Z raportu firmy Profit System wynika, że liczba systemów franczyzowych w Polsce wzrośnie w tym roku z 864 ( w 2011r.) do 930. To daje w sumie 51,2 tys. placówek funkcjonujących pod szyldami franczyzodawców. Przybędzie ich zatem o 3,2 tys. więcej, w porównaniu do 2011 roku. To ogromny rynek pracy i szansa na znalezienie zatrudnienia dla części bezrobotnych i absolwentów szkół. Na przykład, sklepy spożywcze marki Kefirek, działające na południu kraju, zatrudniają od 4 do maksymalnie 25 osób.

Dokładna, przewidywana na ten rok liczba etatów we wszystkich tego typu sieciach jest trudna do oszacowania, jednak wyobrażenie o tym rynku pracy mogą przybliżyć np. dostępne wyniki wspomnianego już badania Profit System z 2009 r. (www.franchising.pl). Średnie zatrudnienie w przeciętnym małym i średnim przedsiębiorstwie, działającym na licencji franczyzowej, wyniosło wówczas 8,5 osoby. Daje to wynik ponad 220 tys. pracowników. 


Sieci franczyzowe są silnym i stabilnym pracodawcą, ale bardzo rozproszonym. Poszczególni przedsiębiorcy na własną rękę poszukują potrzebnych im ludzi, nawet jeśli system, do którego należą, nie obejmuje całego kraju, lecz funkcjonuje i rozwija się tylko w określonym regionie. - Nasza działalność jest typową franczyzą. Każdy właściciel punktu prowadzi własną działalność gospodarczą i samodzielnie zatrudnia swój personel - mówi Wojciech Goduński, właściciel sieci pizzerii Biesiadowo, której restauracje są zlokalizowane we wszystkich województwach, z wyjątkiem pomorskiego i opolskiego. Sieć ta wciąż otwiera nowe lokale.
Podobnie rekrutowani są pracownicy dla stacji kontroli pojazdów (SKP) spółki Speed Car, funkcjonujących jako punkty franczyzowe. - Personelu poszukują sami franczyzobiorcy, którzy działają na własny rachunek, w oparciu o nasze wytyczne - informuje Roman Kozak, przedstawiciel firmy, która skupia 13 własnych punktów sieci, zlokalizowanych głównie na terenie środkowo-wschodniej Polski, ale również w Warszawie, Łodzi, Kielcach, Radomiu, Sosnowcu i Chorzowie.
Jak dodaje, pracownicy stacji kontroli należących do spółki są poszukiwani przez jej centralę. Przy czym wszyscy - i franczyzobiorcy, i spółka - rekrutują głównie przez ogłoszenia w prasie regionalnej, uznając ten sposób za najlepszy z punktu widzenia kosztów oraz sukcesów w zatrudnieniu dobrych, wykwalifikowanych pracowników.
- Poszukujemy do SKP diagnostów, czyli osób posiadających wymagane prawem uprawnienia do wykonywania zawodu. To specyficzna grupa pracowników - wyjaśnia Roman Kozak.
Na Internet, jako źródło pozyskania dobrych kandydatów do pracy, stawia z kolei wspomniana wcześniej firma handlowa Kefirek S.A. z południa Polski, ale tylko, gdy chodzi o jej własne sklepy. Franczyzobiorcom niczego nie narzuca.
- W naszej sieci funkcjonują 23 własne sklepy i ponad 70 franczyzowych. Jedne i drugie zajmują powierzchnie od 70 do ponad 300 m kw., a łącznie zatrudniają ok.1300 pracowników. Mamy w firmie dział rekrutacji, który zajmuje się poszukiwaniem, rozmową kwalifikacyjną, wyborem kandydatów na kierowników czy stanowiska pomocnicze dla własnych sklepów spółki. Rekrutacji dokonujemy poprzez naszą stronę internetową oraz za pośrednictwem innych portali internetowych, wyspecjalizowanych w rekrutacjach - mówi Sławomir Gumula, koordynator sieci franczyzowej Kefirek S.A.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane