Przedsiębiorcy mają problemy z VAT

Autor: wyborcza.biz 5 stycznia 2011 09:02

Od kilku dni obowiązują nowe stawki VAT. Przedsiębiorcy narzekają na bałagan i zastanawiają się nad wysłaniem przepisów do Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w wyborcza.biz

Przedsiębiorcy często nie wiedzą jaką stawkę podatku przypisać do towaru. Przykłąd - pieczywo i ciastka. W zależności od typu produktu można je teraz opodatkować według trzech różnych stawek podatku. I tak VAT w wysokości 5 proc. jest naliczany za świeży chleb, jeśli jego termin przydatności do spożycia wynosi mniej niż 14 dni. 8 proc. VAT za ciastka świeże itp. wypieki, także zdatne do zjedzenia w terminie krótszym niż 14 dni. Ale za innego typu ciasta, ciastka itp. produkty trzeba naliczyć... 23 proc. VAT.

 - Wprowadzenie nowych stawek obniżonych 8 i 5 proc. nie polega na prostym zastąpieniu nimi stawek 7 i 3 proc. Trudność polega na tym, że część z towarów i usług opodatkowanych stawką 3 proc. teraz jest opodatkowanych stawką 5 proc., a część 7 proc. - mówi portalowi Łukasz Karczyński, doradca podatkowy, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9801

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane