PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Przedstawiciele branży o nowym projekcie KE ograniczającym sprzedaż alkoholu

Autor: www.dlahandlu.pl 25 kwietnia 2012 11:44

W 2012 r. Komisja Europejska ma przygotować projekt unijnej strategii alkoholowej do 2020 r., która wpłynie na przyszłość polskiego rynku alkoholi szacowanego na 38 mld zł. Wśród propozycji forsowanych przez kraje skandynawskie są narzędzia mające na celu ograniczenia legalnej sprzedaży, które jednak nie przekładają się na pozytywne postawy społeczne. Dlatego też ważne jest wypracowanie zrównoważonego stanowiska Polski wobec europejskiej strategii alkoholowej pomiędzy różnymi resortami rządowymi, a także producentami alkoholu.

- W UE od około 30 lat spada spożycie alkoholu natomiast skala szkodliwych zjawisk związanych z alkoholem niekoniecznie podąża w tym samym kierunku. Są kraje, które notują spadek spożycia per capita i jednocześnie wzrost skali ryzykownych zachowań związanych z piciem alkoholu. Przykładem jest Wielka Brytania, która od lat walczy ze zjawiskiem nadużywania alkoholu. Podobny problem mają również niektóre kraje skandynawskie, gdzie dane o spożyciu na osobę są poniżej średniej unijnej. Z drugiej strony w krajach południowych jak Hiszpania, czy Portugalia, gdzie pije się sporo alkoholu, jego nadużywanie jest niewielkie. Jak widać więc, nie ma reguły. Przekonanie, że wystarczy w równym stopniu utrudnić wszystkim obywatelom dostęp do alkoholu, by zwalczyć problemy, jest niestety złudne - komentuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Opracowywana obecnie przez Komisję Europejską strategia alkoholowa na lata 2013-2020 będzie miała wpływ na wiele obszarów państwa, w tym także na gospodarkę i rolnictwo.

- Z punktu widzenia rolnictwa sektor produkcji alkoholu jest istotny. Mamy doskonałej jakości surowce i wyśmienite, wielowiekowe receptury. Warto też pamiętać o tym, że polski eksport rolno-spożywczy jest jedynym sektorem w międzynarodowym obrocie handlowym, który od lat przynosi nam dodatnie saldo wymiany, które za rok ubiegły wyniosło około 3 mld euro. Nasze produkty, w tym również alkoholowe, cieszą się uznaniem wśród konsumentów na całym świecie. Już blisko 1/3 naszej produkcji rolnej eksportowana jest za granicę. Najważniejszym zadaniem wydaje się być kampania uświadamiająca kulturę picia, eliminująca złe wzorce i nawyki oraz piętnująca tolerancję dla osób nadużywających alkoholu - wypowiada się Andrzej Butra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Jak skutecznie pogodzić wszystkie te elementy i czy na pewno opcja skandynawska jest dobra dla Polski? Tu potrzebne jest wypracowanie zrównoważonego stanowiska, które będzie głosem naszego kraju w unijnej debacie. Aby je osiągnąć, niezbędne są uzgodnienia międzyresortowe, a także platforma konsultacyjna, skupiająca ekspertów z resortów zdrowia, finansów, rolnictwa, oraz Policji, Służby Celnej, Straży Granicznej, producentów alkoholu czy autorytetów naukowych zajmujących się zjawiskami związanymi z alkoholem. Pozwala to zaplanować skuteczne działania, które mogą trwale ograniczyć skalę problemów alkoholowych. Takie wielostronne forum alkoholowe istnieje już przy Komisji Europejskiej, a także w części krajów członkowskich jak Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia czy Austria - podsumowuje Leszek Wiwała, prezes ZP PPS.


Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy jest organizacją branżową zrzeszającą producentów napojów spirytusowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane