PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Przybywa terminali płatniczych

Autor: forsal.pl 6 października 2013 11:24

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pod koniec czerwca tego roku funkcjonowało prawie 312 tys. terminali POS, dzięki którym klienci mogą płacić kartami w sklepach oraz punktach usługowych. Od kwietnia do czerwca przybyło ponad 13 tys. takich urządzeń, a to najwyższy kwartalny wzrost od kilku lat.

Zdaniem Janusza Diemko, prezesa firmy First Data Polska, wzrost liczby terminali to efekt obniżki prowizji interchange, która miała miejsce w styczniu tego roku, oraz planowanych kolejnych redukcji w roku przyszłym. Z początkiem tego roku organizacje płatnicze, czyli MasterCard i Visa, obniżyły prowizje ze średniego poziomu 1,6 proc. do 0,8-1,3 proc., w zależności od rodzaju i kwoty transakcji.

Eksperci uważają też, że na przyrost terminali wpływ ma upowszechnienie się technologii zbliżeniowej umożliwiającej płacenie bez autoryzacji transakcji kodem PIN. To znacznie skraca czas transakcji i przyczynia się do rozwoju urządzeń samoobsługowych przyjmujących płatności kartą, takich jak parkometry czy automaty z napojami.

Z kolei Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, twierdzi, że terminali przybyło przede wszystkim dzięki medialnej dyskusji na temat przeprowadzonych i planowanych obniżek prowizji na rynku kart. Jego zdaniem przyrost liczby terminali mógłby być większy, gdyby do większej liczby przedsiębiorców dotarła informacja, że ceny już spadły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Grzesiek 2013-11-08 23:55:01

  artykuł w sumie o niczym, przybyło bo klienci chcą płacić kartą coraz częściej i właściciele sklepów, punktów usługowych muszą sprostać wymaganiom klientów. Zainteresowanych dobrymi ofertami zapraszam na www terminale biz pl , posiadamy oferty różnych operatorów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane