PZPTS: Opłaty tylko za lekkie torby plastikowe

Autor: Konfederacja Lewiatan 19 sierpnia 2015 09:21

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych opowiada się za wprowadzeniem opłaty, w punktach sprzedaży detalicznej, na lekkie torby plastikowe oraz wyłączeniem z regulacji torebek higienicznych do ochrony żywności.

PZPTS zdecydował się na utworzenie grupy roboczej do spraw torebek foliowych. Jej zadaniem będzie wypracowanie sposobów wdrożenia dyrektywy Parlamentu i Rady UE. Państwa członkowskie zostały zobligowane do wprowadzenia odpowiednich przepisów dotyczących torebek foliowych do 27 listopada 2016 roku. Zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie będą mogły podjąć działania zapewniające, aby do 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do 31 grudnia 2025 r. - 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę; lub określić podobne cele wyrażone w wadze. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z celów określających krajowe zużycie.
Państwa UE będą mogły również przyjąć instrumenty zapewniające, aby do 31 grudnia 2018 r. lekkie plastikowe torby na zakupy nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych regulacji.

- W odniesieniu do dyrektywy opowiadamy się za wprowadzeniem opłaty na lekkie torby plastikowe w punktach sprzedaży detalicznej oraz wyłączeniem z regulacji bardzo lekkich torebek foliowych o grubości poniżej 15 mikronów (torebek higienicznych do ochrony żywności). Jesteśmy przekonani, że nie ma potrzeby wprowadzania innych środków, zwłaszcza przy braku wiarygodnych danych na temat obecnego zużycia torebek w Polsce - mówi Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2015-08-21 18:25:30

  Jakoś w Niemczech m.in.w Kauflandzie, Normie , czy innych hipermarketach te cieniutkie reklamówki białe lub przeźroczyste są bezpłatne i do woli można pakować w nie bułki,warzywa ,owoce.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,96

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane