PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Radni z Poznania chcą zmniejszyć liczbę sklepów monopolowych

Autor: Wp.pl 1 października 2015 11:42

Radni ze Starego Miasta proponują zmniejszenie w Poznaniu liczby punktów sprzedaży alkoholu. Jak wyliczają, w stolicy Wielkopolski jeden taki punkt przypada na 476 mieszkańców - podaje Wirtualna Polska.

Obecnie decyzją Rady Miasta z 2005 r. w Poznaniu może funkcjonować maksymalnie 1050 punktów, w których jest sprzedawany alkohol. Wcześniej limit było o 150 mniejszy i Rada Osiedla Stare Miasta skierowała do Rady Miasta wniosek o jego przywrócenie.

Fakt, że taki wniosek złożyli akurat radni ze Starego Miasta nie dziwi, bo to właśnie w centrum Poznania sklepy monopolowe znajdują się dosłownie na każdym rogu. Dotyczy to zwłaszcza uliczek prowadzących na Stary Rynek. Większość sklepów jest czynna 24 godziny na dobę, co powoduje hałas, bałagan i zakłócanie porządku.

Aktualny limit punktów sprzedaży alkoholu jest zdaniem radnych ze Starego Miasta zbyt wysoki. Światowa Organizacja Zdrowia ma zalecać, aby jeden taki punkt przypadał na 1000-1500 mieszkańców, a tymczasem w Poznaniu przypada na 476 mieszkańców.

Wnioskiem radnych zajmie się Rada Miasta, ale problem dotyczy nie tylko Poznania. W ostatni piątek Związek Miast Polskich przyjął stanowisko proponujące zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Mają one dać władzom samorządowym możliwość ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu (np. tylko do godz. 22), a także liczby sklepów w określonym obszarze miasta. Ta druga kwestia to pomysł Szymona Szynkowskiego vel Sęka, przewodniczącego klubu radnych PiS reprezentującego w Związku Miast Polskich Poznań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane