PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Raport Coface : Konsolidacja w handlu sprzyja wzrostowi upadłości

Autor: dlahandlu.pl 2 października 2017 10:26

Sytuacja w handlu jest nadal bardzo trudna i póki co nie widać poprawy. W każdym kwartale bieżącego roku widać przyrosty liczby upadłości i restrukturyzacji. Szczególnie widoczny jest wzrost kłopotów płynnościowych firm działających w handlu detalicznym. Rosnąca konsolidacja rynku pogarsza stopniowo sytuację mniejszych podmiotów – wynika z raportu firmy Coface.

Przyczyną zmniejszania się liczby małych podmiotów handlowych są: konsolidacja rynku i konkurencja dużych sieci.

- Pomimo wzrostu konsumpcji, klienci są bardzo wrażliwi na cenę, wybierają więc sklepy czy sieci, gdzie można kupić najtaniej – to kieruje ich bezpośrednio do największych graczy na rynku. Widać wyraźnie stopniowe zmniejszanie się liczby podmiotów działających zarówno w sprzedaży hurtowej jak i detalicznej, a informacje o przejęciach i konsolidacjach są bardzo częste – czytamy w raporcie.

W okresie styczeń-wrzesień 2017 roku w sektorze handlu 162 firmy upadły lub były w trakcie restrukturyzacji, przy czym proporcja handlu hurtowego i detalicznego wynosiła odpowiednio 95 i 51. Rok wcześniej 143 firmy upadły lub były w restrukturyzacji (odpowiednio 89 i 32).

Rosnąca konsumpcja spowodowała przyhamowanie wzrostu bankructw w przemyśle spożywczym – to jedyny sektor przetwórczy, który zanotował spadki w statystykach upadłościowych (w okresie I-IX 2017 22 firmy upadły lub były restrukturyzowane wobec 26 rok wcześniej). W pozostałych, nawet tych historycznie bardzo bezpiecznych, jak produkcja mebli czy przetwórstwo papieru, poligrafia zanotowano niewielkie ilościowe wzrosty. Branże nastawione na eksport mają się wciąż bardzo dobrze i stanowią mniejszość wśród bankrutów, ale i tutaj zauważyć można pewne pogorszenie w stosunku do ubiegłego roku (np. produkcja maszyn i urządzeń).

Ogółem w produkcji liczba upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych  wzrosła o 36 proc., w tym o 41 proc. w przetwórstwie przemysłowym.

Zgodnie z prognozą Coface całkowita liczba postępowań na koniec 2017 roku będzie wyższa o 8 proc. niż rok wcześniej. Natomiast otocznie makroekonomiczne będzie sprzyjać biznesowi.

Zgodnie z raportem, w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 635. To o 76 więcej (+14 proc.) niż w analogicznym okresie 2016 r. (wg danych na dzień 28 września br.)

Wśród wszystkich rodzajów postępowań upadłościowych najwięcej ogłoszono upadłości w celu likwidacji majątku – jest ich 400 (63 proc.), to jednak o 5 mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane