Raport: Zwiększona akcyza na papierosy generuje straty dla budżetu

www.portalspozywczy.pl 19 października 2013 17:20

Zbyt wysokie tempo podwyżek akcyzy na papierosy wypycha konsumentów do szarej strefy i prowadzi do załamania się wpływów budżetowych z tytułu akcyzy. Jedynym pozytywnym elementem dotychczasowej polityki akcyzowej rządu jest utrzymanie obecnej struktury akcyzy. Dzięki temu budżet państwa nie ponosi dodatkowych strat wynikających z jeszcze szybszej ucieczki najmniej zamożnych konsumentów do szarej strefy. Ta polityka zapewnia jednocześnie równe traktowanie wszystkich uczestników rynku wyrobów tytoniowych w Polsce - oto konkluzje najnowszego raportu Centrum im. Adama Smitha.

Centrum im. Adama Smitha prezentuje raport pt. Rynek wyrobów tytoniowych a polityka fiskalna państwa opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem Roberta Gwiazdowskiego i analizujący implikacje polityki podatkowej na dochody do budżetu państwa, a także sytuację na rynku wyrobów tytoniowych. Branża tytoniowa ma kluczowe znaczenie dla budżetu z uwagi na niemal 10% udział całkowitych podatków pośrednich od wyrobów tytoniowych w ogólnych wpływach budżetowych Polski. Co więcej, łańcuch biznesowy producentów surowca, pierwszych przetwórców tytoniu, producentów wyrobów tytoniowych, jak też dystrybucja hurtowa oraz detaliczna kreuje bezpośrednio lub pośrednio ponad 500 tys. miejsc pracy. Dlatego tak istotne jest wypracowanie modelu pozwalającego na racjonalne zarządzanie polityką fiskalną państwa i zwiększanie wpływów podatkowych w sposób najmniej szkodzący gospodarce - podkreślają autorzy raportu.

Niestety w kolejnych miesiącach roku 2013 załamują się wpływy z tytułu akcyzy tytoniowej - do sierpnia b.r. straty budżetu państwa z tytułu akcyzy tytoniowej wyniosły już 530 mln w porównaniu z rokiem poprzednim.

Te ulegające załamaniu wpływy budżetowe są bezpośrednim skutkiem spadku wolumenu legalnie konsumowanych papierosów i ucieczką konsumentów do szarej strefy, szczególnie z obszaru papierosów segmentu taniego - podkreśla prof. Robert Gwiazdowski. Niewspółmiernie wysokie tempo podnoszenia akcyzy względem zmian sytuacji makroekonomicznej w Polsce wykreowało efekt załamania historycznego trendu wzrostu wpływów podatkowych od wyrobów tytoniowych, ilustrując klasyczne działanie krzywej Laffera. Wymagania formalne prawa europejskiego dotyczące poziomu akcyzy minimalnej w żaden sposób nie usprawiedliwiają ukształtowania obciążeń podatkowych na poziomie bliskim tym wymogom, jeśli do końca okresu przejściowego dla Polski pozostają 4 lata i możliwe jest stosowanie stawek niższych - wskazują autorzy Raportu. Akcyza minimalna w 2013 roku wynosi 87,5 euro/1000 szt. papierosów, podczas gdy minimalny poziom 90 euro/1000 szt. Polska powinna osiągnąć dopiero w 2018 roku. Niestety polityka wysokiego opodatkowania wyrobów tytoniowych kreuje dogodne środowisko dla rozwoju szarej strefy, której udział w całkowitym rynku wyrobów tytoniowych wzrósł z 12,3% w 2008 roku do ponad 21% w 2012 roku, utracone zaś przez budżet państwa wpływy podatkowe szacowane są na 4,5 mld zł w skali roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Zenon W. 2013-10-21 14:07:35

    Niestety, ten raport przedstawia smutne choć prawdziwe dane. Mam sklep i wiem, co mówię, im drozsze papierosy, tym więcej niemajętnych klientów przestaje kupować. Niekórzy przechodzą na liquidy niektórzy (więcej) na przemycane z bazarku. Jak rząd chce podnosić, to niech wie, że na tym tylko reaci

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane