PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Resort gospodarki do 11 stycznia czeka na opinie ws. dyrektywy tytoniowej

Autor: PAP 11 stycznia 2013 07:59

Do 11 stycznia resort gospodarki czeka na stanowiska branży tytoniowej ws. projektowanej zmiany unijnej dyrektywy tytoniowej. Polska otrzymała projekt 3 stycznia. Część branży tytoniowej uważa, że tydzień na konsultacje to za mało.


Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej przewiduje zakaz sprzedaży papierosów smakowych, np. mentolowych oraz tzw. slimów. Ponadto opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami. Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2015 lub 2016 roku; muszą je jeszcze zatwierdzić kraje UE i Parlament Europejski.

Propozycje zaostrzenia przepisów wywoływały sprzeciw m.in. branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje. Komisja chce też walczyć z przemytem i podróbkami. Proponuje np. wprowadzenie hologramów na paczkach, by na terenie UE były sprzedawane tylko produkty zgodne z dyrektywą.

Polska otrzymała projekt 3 stycznia br. Instytucją odpowiedzialną za projekt polskiego stanowiska ws. zmiany dyrektywy jest Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Gospodarki jest instytucją współpracującą.

Dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego Magdalena Włodarczyk przyznaje, że czas konsultacji jest rzeczywiście krótki. "Projekt rewizji dyrektywy tytoniowej to bardzo rozległy kilkudziesięciostronicowy dokument zawierający zakazy i uregulowania całkowicie zmieniające zasady funkcjonowania rynku, dostarczającego blisko 10 proc. dochodów budżetowych oraz zagrażające tysiącom miejsc pracy w Polsce. Dobrze się stało, że Ministerstwo Gospodarki konsultuje projekt polskiego stanowiska z przedstawicielami środowisk gospodarczych" - poinformowała PAP.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,92

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane