Rok 2015 w mniejszych sieciach - przeczytaj co wydarzyło się na rynku

Autor: www.dlahandlu.pl 29 grudnia 2015 10:46

Rok 2015 w mniejszych sieciach - przeczytaj co wydarzyło się na rynku

Sprzedaż sieci Małpka Express, przejęcie sklepów Kefirek, przejęcie SH Eden, umowa inwestycyjna pomiędzy Grupą Eurocash a spółdzielniami Społem oraz nowe rozporządzenie ws. żywienia w szkołach – te tematy najbardziej elektryzowały branżę handlową w 2015 roku. Poniżej lista najważniejszych wydarzeń na polskim rynku sklepów małoformatowych.

Na początku roku Eurocash ruszył z nowym franczyzowym projektem "abc na kołach”. Pierwsze samochody z logo abc pojawiły się m.in. we wsiach woj. mazowieckiego, w tym Nowa Brzuza, Stara Brzuza, Miziary, Uśniaki. Wizyty „samochodu – sklepu” w rejonie obsługi planowane są kilka razy w tygodniu. Jak deklaruje Eurocash projekt startuje na wschodzie kraju, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania będzie rozszerzony na kolejne obszary Polski.

W I kw. 2015 w Łodzi powstała nowa sieć sklepów - PSH Kangur. Sieć chce się specjalizować w asortymencie spożywczo-alkoholowym. Nazwa Kangur wiąże się z hasłem przewodnim sklepów "zakupy u torbacza". Jako sklepy o podobnym profilu wizerunkowym podano Żabkę i Małpkę Express.

PHU Topaz nabył 100 proc. udziałów w spółce SH Eden. Według zapewnień nowego właściciela sieć 932 franczyzowych sklepów zachowa nazwę Eden. Przypomnijmy, ponad rok temu w Edenie pojawił się nowy inwestor – spółka Oraries Energy, zajmująca się wytwarzaniem energii. Firma TOPAZ istnieje od 22 lat i prowadzi sklepy pod szyldem TOPAZ, TOPAZ Supermarket, Topaz Express.

Na początku maja spółka Czerwona Torebka spełniła wszystkie warunki zawarte w przedwstępnej umowie sprzedaży Małpka S.A. Firma sfinalizowała transakcję sprzedaży 100 proc. akcji funduszowi Forteam Investments Limited. Sieć 300 placówek (stan na koniec 2014 roku) została wyceniona na 362,3 mln zł, co oznacza, że cena zakupy każdej lokalizacji sieci, prowadzonej w formule agencyjnej wyniosła ok. 1,2 mln zł.

Przeczytaj także:

W tym miesiącu GH PL Plus podpisała porozumienie o współpracy handlowej pomiędzy sieciami POLOmarket i Stokrotką. - Powiększenie potencjału jednego z udziałowców bezpośrednio wpływa na zwiększenie wolumenu zakupów całej Grupy i bardzo zbliża ją do pierwotnie zakładanego celu, czyli rocznej sprzedaży detalicznej na poziomie większym niż 10 mld złotych – podawała wtedy grupa.

Jednym z ważniejszych wydarzeń na rynku było podpisanie w czerwcu przez Delko, PPHU Specjał i Polski Tytoń listu intencyjnego dotyczącego współpracy i zawiązania nowej spółki dystrybucyjnej. Sygnatariusze dokumentu wskazywali na konieczność szybszej integracji hurtu i detalu, w celu umocnienia pozycji funkcjonujących w Polsce tzw. sklepów tradycyjnych. Sklepy te to główni odbiorcy towarów dystrybuowanych przez strony listu.

  • Widze 2015-12-30 13:38:42

    Też uzupełnię, umowa handlowa Stokrotki i Polomarketu została zerwana

  • Obserwator 2015-12-29 16:23:28

    Umowa Eurocashu ze Społem dotyczyła tylko tych Społdzielni/ok 70/,które współpracują w ramach PSD.A Spółdzielni Społem jest w Polsce ok 300,to tak tytułem uzupełnienia.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane