Rolnicy niezadowoleni z ustawy o sprzedaży detalicznej

Autor: agronews.com 2 grudnia 2017 10:07

Rolnicy niezadowoleni z ustawy o sprzedaży detalicznej fot. Shutterstock.com

Wkrótce minie rok odkąd zaczęła funkcjonować ustawa, która umożliwia sprzedaż żywności wytworzonej przez rolników. Nowe przepisy miały w założeniu ułatwić sprzedaż dżemów czy serów pochodzących z gospodarstwa, a przede wszystkim skrócić drogę od producenta żywności do konsumenta. Gospodarze mają jednak zastrzeżenia do nowych regulacji - podaje agronews.com.

Rolnicy zwracają uwagę że ustawa nie daje możliwości sprzedaży żywności do lokalnych sklepów, hoteli czy restauracji. Ich zdaniem ogranicza to konsumentom dostęp do takich produktów.

O rozszerzenie możliwości sprzedaży żywności na rynku w ramach rolniczego handlu apelował sam prezydent Andrzej Duda. Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko złożył nawet projekt ustawy w tej sprawie. 

Resort rolnictwa tłumaczy, że obecne przepisy umożliwiają taką sprzedaż. Jest jednak jedno ale. Jednak w praktyce takie placówki zamawiają duże partie żywności. Więc jeżeli rolnik chciałby produkować na szerszą skalę, wówczas musi zarejestrować działalność i założyć zakład zatwierdzony. A więc możliwość sprzedaży do sklepów i hoteli istnieje, ale tylko teoretycznie.

Ustawa o sprzedaży detalicznej zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Uzyskane przychody są zwolnione z podatku do kwoty 20 tysięcy zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane