PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rośnie liczba sklepów ogólnospożywczych i specjalistycznych

www.franczyzawpolsce.pl 5 października 2010 13:15

Z najnowszych danych GUS-u "Rynek wewnętrzny w 2009 roku" wynika, że mimo kryzysu przedsiębiorcy chętnie uruchamiają nowe placówki handlowe, zwłaszcza spożywcze. Przedsiębiorcy nadal chętnie inwestują w sklepy spożywcze, choć wydawało się, że ekspansja supermarketów i dyskontów zmiecie z rynku znaczną część rozdrobnionej konkurencji. Tymczasem wzrost liczby placówek nastąpił zarówno wśród sklepów ogólnospożywczych (z 98,5 tys. w 2008 roku do 102,8 tys. w 2009 roku), jak i specjalistycznych.

Wśród tych drugich GUS wyróżnił 5 kategorii. W najliczniejszej - sklepów mięsnych - odnotowano jednak lekki spadek z blisko 12 tys. do 11,7 tys. Rozwijały się natomiast sklepy piekarniczo-ciastkarskie. W ciągu minionego roku przybyło ich ponad 200 i na koniec grudnia działało już ponad 6,7 tys. takich placówek. Potwierdzają się tym samym słowa Michała Zajezierskiego z firmy Nowakowski Sklepy, rozwijającej sieć Gorąco Polecam Nowakowski, który mówił niedawno w rozmowie z portalem FranczyzawPolsce.pl, że zapotrzebowanie na sklepy piekarnicze w naszym kraju rośnie.

- Z jednej strony, spożycie samego pieczywa w Polsce w ostatnich latach zmalało, co łączy się ze zmianą stylu życia Polaków, spożywaniem większej ilości posiłków poza domem. Z drugiej strony, pieczywo cały czas pozostanie podstawowym i niezbędnym elementem naszej codziennej diety. Rynek sklepów specjalistycznych znajduje się w Polsce w fazie rozwoju i rozwijał się będzie wraz ze wzrostem poziomu zamożności społeczeństwa i rosnących wymagań klientów. Poza tym porównując go z rynkami zachodnimi, widzimy duże możliwości i perspektywy - twierdzi Zajezierski.

Więcej placówek działa także w braży sklepów owocowo-warzywnych (wzrost w ciągu roku z 4,4 tys. do ponad 5 tysięcy), rybnych (wzrost z 932 do 982), a przede wszystkim alkoholowych. W tej ostatniej kategorii skok był największy - o blisko 18 proc. do ponad 3,2 tys. na koniec 2009 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane