PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rośnie rentowność GK Specjał

Autor: Kwartalnik GK Specjał 23 marca 2015 11:16

- 2014 rok był znacząco lepszy niż 2013. Poprawa sytuacji w segmencie hurtowym jest bardzo wyraźna. Zamierzenia realizowane przez wiele miesięcy zaczęły przynosić efekty. Mam tu na myśli zarówno projekty asortymentowe – nabiałowy, czy alkoholowy, jak i inwestycje w logistykę. To spowodowało, że udało się nam zmniejszyć koszty, a w efekcie nasza rentowność zaczęła wyraźnie rosnąć - mówi Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał na łamach "Kwartalnika GK Specjał".

Mówił Pan, że celem jest osiągniecie rentowności na poziomie 1 proc. Na ile udało się GK Specjał przybliżyć do tego celu?

Trzeba mieć świadomość, że nie jest to perspektywa jednego roku, ale kilku lat. Inwestycje przynoszą efekty, tendencja jest korzystna i to obecnie jest najważniejsze. Z roku na rok wskaźniki, w tym także rentowność, będą coraz lepsze. Tym bardziej przy inwestycjach w e-hurtownię i cały system elektroniczny, który będzie działał coraz efektywniej. Zwłaszcza, iż projekty asortymentowe nie są przecież zamknięte, a poszerzane będą także o nowe kategorie, np. kategorie rybne.

Jaka obecnie część sprzedaży sektora dystrybucji Grupy trafia do franczyzobiorców?

Wraz z rozwojem sieci franczyzowych cały czas zwiększa się ich udział. Liczymy na to, że docelowo wskaźnik ten przekroczy 50 proc. w roku 2017, co pokryje się liczbą ponad 10 tys. sklepów. Dlatego tak istotny jest rozwój zaplecza detalicznego. Naszym celem jest bycie organizatorem sieci franczyzowej, a w drugiej kolejności dystrybutorem. 

W jaki sposób chcecie pozyskać tak dużą liczbę sklepów franczyzowych?

Wyznaczyliśmy trzy ścieżki dojścia do tego wyniku. Pierwsza to tradycyjny rozwój organiczny poprzez przyłączenie się do naszych sieci kolejnych detalistów. Druga to wyjście z naszą ofertą franczyzową poza granice kraju. Właśnie do sieci Nasz Sklep dołącza około 50 sklepów w Anglii. Trzecia zaś to powiększanie sieci poprzez akwizycje, lub fuzje, drogą wymiany akcji i udziałów w już działających na rynku sieciach. Sądząc po trwających obecnie rozmowach ta ścieżka jest bardzo obiecująca. Rozwój organiczny wymaga konkurencyjności oferty franczyzodawcy. Naszym partnerom detalicznym proponujemy nie tylko korzystne warunki handlowe. Zapewniamy przede wszystkich opiekę dedykowanych koordynatorów sprzedaży, regularną obsługę, ale również dobrą logistykę ogólnopolskiego dystrybutora firmy Specjał. Należy przy tym pamiętać, że warunki handlowe to nie tylko proponowane ceny sprzedaży dystrybutora hurtowego, czy organizatora sieci. Gdyby spojrzeć na to z punktu widzenia wszystkich korzyści finansowych jakie zapewniamy detaliście, to jesteśmy wyraźnie konkurencyjni. Chodzi o to, że sumując z jednej strony warunki zakupu towaru przez detalistę, z drugiej zaś wielkość wypłacanego mu retra uzyskujemy taki poziom opłacalności, jakiej nie jest w stanie zapewnić prawdopodobnie nikt inny. Przekonujemy franczyzobiorców także tym, iż proponowane przez nas metody uporządkowania sklepu i półki oraz wykorzystania planogramów pozwalają wyeliminować szereg błędów i zbędnych kosztów. Mocno inwestujemy w ludzi - tylko w styczniu tego roku zwiększyliśmy liczbę koordynatorów sieci do ponad 100 osób, przyjmując kilkudziesięciu nowych pracowników. A więc kolejne inwestycje i związane z nimi koszty.

Więcej w "Kwartalniku GK Specjał"

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • jaś 2015-03-28 15:40:25

  Jest napisane ,że zyski ,że poprawa wyniku a na zebraniach Tokarz klnie na ludzi ,że jest bardzo żle ,cytować innych słów nie wypada .P co kaman?

 • pedro 2015-03-23 14:24:39

  Gdzie można kupić ten kwartalnik?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,55

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane