Rozpoczyna się boom na rynku pracy

Autor: pr 20 kwietnia 2016 12:50

Tylko w pierwszym kwartale br. pracodawcy opublikowali ponad 37 tys. ofert pracy. To o ponad 5 proc. więcej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Taka sytuacja pozwala prognozować, że już od kwietnia rozpocznie się boom na rynku pracy - wynika z Licznika rynku InfoPraca.

Sytuacja na rynku pracy wciąż jest bardzo dobra. Choć na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła 10 proc. i była wyższa od tej zanotowanej na koniec 2015 roku o 0,2 pkt proc., to jednak wciąż można mówić o tym, że z pracą jest coraz lepiej, a przedsiębiorcy intensywnie szukają nowych pracowników.

Potwierdzają to także wyniki najnowszego Licznika rynku InfoPraca.pl. W pierwszym kwartale br. przedsiębiorcy umieścili w serwisie 37 119 ofert pracy. To o 5,3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Dla porównania – w 2015 w pierwszym kwartale pracodawcy opublikowali aż o 12 proc. mniej ofert pracy niż pod koniec 2014 r.

Najwięcej ofert pracy, bo aż 7615, zamieścili przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego.
– To z jednej strony dlatego, że w Warszawie i okolicach mamy największy rynek pracy. Z drugiej – bo na Mazowszu ma siedzibę wiele dużych firm. I nawet, gdy rekrutują z myślą o oddelegowaniu do pracy w inne rejony kraju, to i tak szukają pracowników w Warszawie – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. 

– Zdarza się też, że pracodawcy poszukują menedżerów w stolicy po to, by namówić ich do zmiany miejsca zamieszkania i pracy w otwieranej w terenie filii. Koncentrują się na rekrutacji w Warszawie, bo wiedzą, że tu najłatwiej znaleźć pracowników, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w międzynarodowej firmie. To ważne, jeśli przedsiębiorca planuje rozszerzyć działalność poza granice Polski – dodaje Jurkiewicz.

Dobry pierwszy kwartał wskazuje na to, że już od drugiego kwartału da się zauważyć jeszcze większy ruch na rynku pracy. Kolejny boom na pracowników będzie miał miejsce przed wakacjami. – W tej połowie roku nastąpi zwiększenie zapotrzebowania na pracowników sektora usług i prac sezonowych. – podsumowuje Jurkiewicz. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,81

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane