PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rozporządzenie MF ws. paragonów wprowadziło dużo zamieszania na rynku

Autor: Nasz Kolporter, www.dlahandlu.pl 13 września 2013 10:12

Rozporządzenie MF ws. paragonów wprowadziło dużo zamieszania na rynku

Od 1 października każdy handlowiec korzystający z kasy fiskalnej będzie musiał umieszczać na paragonie nazwę sprzedawanego towaru lub usługi w taki sposób, aby można było je jednoznacznie zidentyfikować. Jak informuje spółka Kolporter, zmianami w kasach fiskalnych nie muszą się martwić partnerzy sieci prowadzący saloniki prasowe, salony Top-Press oraz sklepy spożywcze Dobry Wybór. Oni nie muszą wprowadzać do urządzeń rejestrujących pełnych nazw towarów, zrobi to za nich oprogramowanie zainstalowane w sieciach handlowych spółki. W trudniejszej sytuacji są natomiast właściciele prywatnych kiosków i małych sklepów.

- Jeszcze nie wiem, jak sobie z tym problemem poradzić - przyznaje Grzegorz Zmarzły, współpracujący z Kolporterem handlowiec z Chrzanowa. - Nie wyobrażam sobie, abym codziennie wpisywał do kasy pełne nazwy i numery wszystkich gazet, jakie otrzymuję w dostawie. Po prostu nie mam na to czasu.

Kolporter posługuje się przykładem podanym przez Polską Izbę Handlu. Wiele polskich sklepów korzysta z kas drukujących paragony o szerokości ok. 2,5 cm. Określają zakupione towary przypisując je do danych kategorii, np. „mleko", „wędlina", „chleb". Konsument, który wie, co kupował, potrafi też przypisać produkt w koszyku do pozycji na paragonie. Paragony wyraźnie wskazują też jaka stawka podatku VAT obowiązuje za dane towary. Teraz zamiast wpisu „nabiał", na paragonie będzie musiał się naleźć zapis np. „jogurt brzoskwiniowo - bananowy 0% Mlekol". Jednak znaczna liczba aktualnie używanych kas daje możliwość wprowadzenia maksymalnie 16 znaków. Można się wtedy posłużyć skrótem, ale czy wtedy będzie to pozwalało na jednoznaczną identyfikację produktu? Jeżeli kontrolerzy uznają, że „j brz - ba 0% Ml" nie spełnia tego warunku, sklep może ponieść karę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane