RPO upomina się o skuteczniejsze ściganie złodziei

Autor: PAP/wp.pl 7 października 2012 10:21

Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Komendanta Głównego Policji upomina się o skuteczniejsze ściganie kradzieży towarów w sklepach, które - gdy wartość skradzionego przedmiotu nie przekracza 250 zł - nie są przestępstwem, lecz tylko wykroczeniem.

"W skardze skierowanej do mojego biura podnoszone są zarzuty, iż ze względu na niską wartość skradzionego mienia oraz fakt, iż czyny te nie są przestępstwem, nierzadko w tego typu sprawach policja, nie podejmuje realnych działań mających na celu wykrycie sprawcy oraz jego ukaranie, co może przyczyniać się do spadku zaufania obywateli wobec organów ścigania, a także osłabienia autorytetu państwa" - podkreśliła RPO.

Dodała, że obywatele skarżą się na brak odpowiedniej reakcji organów ścigania na tego typu czyny ze względu na ich znikomą społeczną szkodliwość, która - według tych organów - wynika z niskiej wartości przedmiotu kradzieży.

Zdaniem Lipowicz przeciw takiemu stanowisku oponuje Sąd Najwyższy, który w 2003 r. uznał, iż wskazanie na samą tylko wartość mienia, przy jednoczesnym uznaniu, że inne okoliczności nie mają wpływu na oceną społecznej szkodliwości, oznaczałoby wprowadzenie do kodeksu wykroczeń ograniczenia, jakiego on nie zawiera. Oznaczałoby to też wyrażenie przyzwolenia, a co najmniej obojętności prawa na drobne kradzieże - przywołała RPO stanowisko SN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10985

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 748244

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane