PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rynek hurtowy w Broniszach nie podniósł cen przed świętami

Autor: PAP 16 grudnia 2011 18:14

Przed świętami Bożego Narodzenia na rynku hurtowym w Broniszach owoce, warzywa i ryby, kosztują tyle samo, co przed rokiem. Podaż tych produktów jest duża - poinformowała rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.

Niektóre owoce i warzywa są nawet tańsze niż przed rok temu. Np. o prawie połowę mniej zapłacimy za jabłka. Są one sprzedawane w cenie od 1,20 zł do 1,66 zł za kilogram to jest ponad 1 zł mniej niż w ub.roku. Najwyższe ceny osiągają odmiany Gala, Lobo i Golden Delicius. W klasie ekstra, cena kilograma oscyluje wokół 2 zł. Nadal tanie są gruszki, kilogram tych owoców w ofercie hurtowej kosztuje 2,5 zł.

Tańsze niż przed rokiem są suszone gruszki, jabłka i śliwki, które wykorzystuje się do przygotowania świątecznego kompotu. Za suszone jabłka w plasterkach trzeba zapłacić od 15 do 17 zł za kilogram, suszone gruszki 7-10 zł za kg, gruszki w ćwiartkach są droższe. Suszone śliwki kosztują od 7 do 12 zł. Drożej kosztują owoce wydrylowane.

O 20 proc. tańsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku są mandarynki w hurcie. Kosztują one od 3,50 do 4,50 za kilogram, pomarańcze zaś - 3,00 - 4,50 zł/kg i są o 5 proc. droższe niż przed rokiem. Cytryny sprzedawane są średnio po 3,50 zł za kilogram czyli o 4 proc. taniej.

Rodzynki na rynku w Broniszach oferowane są już od 9,00 zł za kilogram, jednak za te najwyższej jakości trzeba już zapłacić nawet 18,00 zł/kg. Mak kosztuje - od 7 do 9 zł za kilogram. Korzeń chrzanu - od 6 zł za kg. Litr oleju rzepakowego (konfekcjonowanego po 200 ml) tłoczonego według dawnych receptur po 20 zł za litr.

Od kilku tygodni nie zmieniają się ceny warzyw. Cebula biała (36 groszy za kilogram) kosztuje 3 razy taniej niż w 2010 roku. 40 proc. taniej kosztuje kapusta kwaszona, która jest po 2,2 zł za kilogram, a 10 proc. mniej kosztują ogórki kwaszone (3,75 zł/kg). Tyle samo co rok wcześniej kosztują jaja fermowe - od 40 do 60 groszy za sztukę, jaja z chowu ekologicznego od - 0,90 do 1,10 zł/szt.

Jak zwykle w okresie przedświątecznym sklepy zwiększają zakupy ryb. Według dystrybutora na Rynku Hurtowym w Broniszach Huberta Cieślaka, w grudniu najchętniej kupowane są śledzie, karpie, pstrągi i sandacze. Ceny karpi są zbliżone do ubiegłorocznych. Karpie świeże-patroszone (w lodzie) sprzedawane są po 15,60 zł/kg, Śledzie matjasy średnio po 13 zł/kg czyli o 1 zł drożej niż w grudniu zeszłego roku.

Jest też zainteresowanie zakupem innych ryb słodkowodnych. Ceny pstrągów świeżych w ofercie hurtowej wynosi 18,5 zł za kilogram, sandacze są po 32 zł/kg, a są okonie po 16 zł kg.

Specjaliści podkreślają, że spożycie ryb charakteryzuje się znaczną sezonowością. Najwięcej ryb zjadamy w grudniu ponad 1,1 kg na osobę. Spożycie ryb słodkowodnych w grudniu to połowa ogólnego spożycia tych ryb w ciągu całego roku.

W sumie konsumpcja ryb w Polsce wynosi statystycznie 13 kg na jednego mieszkańca. Prawie 3/4 stanowią ryby morskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane