Rynek pracy: W ciągu najbliższych 15-30 lat imigranci będą współtworzyli polski PKB

Autor: dlahandlu.pl 20 czerwca 2017 10:16

Rynek pracy w Polsce przechodzi rewolucję, z rynku pracodawcy w coraz szybszym tempie zmienia się w rynek pracownika. Rąk do pracy wciąż brakuje, a potrzeby gospodarki będą jeszcze rosły. Według szacunków w ciągu najbliższych 15, 30 lat to imigranci będą współtworzyli polski PKB.

– Jako agencja pracy tymczasowej cyklicznie realizujemy badania i wspieramy dyskusję na temat wykorzystania potencjału imigrantów dla rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarek. Według szacunków w 2030 roku na rynku pracy będzie dostępnych 3 miliony mniej Polaków niż obecnie. Pracodawcy będą musieli zmierzyć się z brakami kadrowymi nie tylko wśród pracowników niższego szczebla, ale również specjalistów. Ratunkiem dla polskiego rynku pracy jest imigracja zarobkowa pracowników zza wschodniej granicy – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny na Europę Środkowo-Wschodnią w OTTO Work Force Polska.

Eksperci szacują, jak duże będzie zapotrzebowanie przedsiębiorców na pracowników, które rynki europejskie będą w stanie uzupełniać luki w zatrudnieniu oraz czy imigranci z Ukrainy będą przyszłością polskiego rynku pracy.

– Obecnie możemy zauważyć coraz większy napływ pracowników z Ukrainy. Wypełniają oni wolne wakaty przede wszystkim w branży produkcyjnej i logistycznej, odgrywając coraz większą rolę w budowaniu oraz rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Warto zauważyć, że z roku na rok wzrasta także liczba Ukraińców, którzy pracują zgodnie z własnym wykształceniem. Sami Ukraińcy nie będą jednak w stanie pokryć zapotrzebowania kadrowego w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Należy się spodziewać, że dołączą do nich także przedstawiciele innych narodowości – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny na Europę Środkowo-Wschodnią w OTTO Work Force Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • tarik 2017-06-30 12:40:30

  Ukraincy przyjezdzaja tu do pracy z otto, a my jezdzimy z otto do niemiec czy holandii. taka to wyglada na swiecie

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,79

 • Śr

  2,14

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane