PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rząd szykuje zmiany w prawie, które mają sprzyjać sukcesji

Autor: rp.pl 8 października 2017 18:24

Tylko 8,1 proc. dzieci z firm rodzinnych chce przejąć prowadzenie biznesu – wynika z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego. To potwierdzenie potrzeby zmian w prawie sprzyjających płynnej sukcesji.

Choć przejęcie firmy po rodzicach wydaje się naturalnym zjawiskiem, w Polsce przeważające cześć potencjalnych sukcesorów ma inne pomysł na swoją karierę zawodową. Wśród osób, które nabyły już trochę doświadczenia (są co najmniej pięć lat po studiach), największa grupa, bo aż 47,3 proc. chciałaby założyć własną działalność – pokazują najnowsze badania Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Drugą najczęściej wskazywaną ścieżką – 33,7 proc. odpowiedzi – jest praca u kogoś. Kolejne 10,9 proc. badanych nie wie jeszcze, jak potoczą się ich losy, a tylko 8,1 proc. pytanych jest zdecydowanych na objęcie schedy po rodzicach. - W poprzedniej edycji badań firmę rodzinną chciało przejąć 6,3 proc. sukcesorów. Widać więc poprawę, ale wciąż 8,1 proc. to niewiele - komentuje Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. - Tym bardziej, że aż 74 proc. właścicieli firm rodzinnych jest chętnych do przekazania własności następnym pokoleniom - dodaje.

Problemy z sukcesją w firmach rodzinnych dostrzegli też politycy. Ministerstwo Rozwoju przygotowało więc pakiet rozwiązań, które mają ten proces ułatwić. Resort proponuje zmiany o szerokim zakresie, wprowadzając ponad 40 zupełnie nowych przepisów oraz modyfikując kilkadziesiąt obowiązujących ustaw, w tym tych podatkowych.

więcej na rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane