Rządowy projekt zmian w akcyzie - zniknie podwójny system dokumentacji akcyzowej

Autor: Konfederacja Lewiatan 7 kwietnia 2015 08:57

Opublikowany w ostatnich dniach rządowy projekt nowelizacji ustawy akcyzowej zawiera wiele postulowanych przez przedsiębiorców rozwiązań mających na celu poprawę warunków funkcjonowania podmiotów z branż akcyzowych (głównie paliwowej, tytoniowej i alkoholowej). - Wejście w życie nowelizacji powinno również przełożyć się na zmniejszenie szarej strefy surowca tytoniowego, przez którą rok rocznie budżet traci miliardy złotych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Projektowane regulacje wymagają w niektórych miejscach doprecyzowania i wciąż oczekujemy na projekty nowych rozporządzeń - niemniej ogólny kierunek zmian należy ocenić jednoznacznie pozytywnie.Wśród najbardziej oczekiwanych postulatów - nowelizacja przede wszystkim eliminuje podwójny system dokumentacji akcyzowej. Dotychczas bowiem podmioty z branż akcyzowych zobowiązane były prowadzić odrębne ewidencje tych samych zdarzeń zarówno w oparciu o przepisy akcyzowe, jak i o przepisy ustawy o Służbie Celnej. Dodatkowo nowelizacja wyłącza obowiązek raportowania o okolicznościach, które organy mogą uzyskać z innych źródeł (tzw. INFy) oraz upraszcza system dokumentacji związanej z prowadzeniem składów podatkowych - rolę regulaminów składów podatkowych będą pełniły tzw. akta weryfikacyjne, które i tak musiałyby równolegle prowadzone w składach.

Przedstawiony przez rząd projekt przebudowuje i uszczelnia system obrotu surowcem tytoniowym. Wprowadza się m.in. rejestr pośredniczących podmiotów tytoniowych, wymóg złożenia zabezpieczenia akcyzowego jako warunek obrotu surowcem tytoniowym i obowiązek zawierania umów na dostawy surowca, przyznając przy tym szczególny status tzw. grupom producenckim.

Pozytywnie należy również ocenić wprowadzenie opcji wyboru właściwości miejscowej organów celnych oraz odejście od warunkowania zwolnienia z akcyzy prowadzeniem ewidencji akcyzowej. Oczywiście obowiązek jej prowadzenia pozostaje, a uchybienia będą dalej penalizowane, ale nie powinno być już sytuacji kiedy drobne pomyłki w dokumentacji same w sobie skutkują utratą zwolnienia na wysokie kwoty. Na aprobatę zasługuje wreszcie stanowisko Ministerstwa Finansów, które aprobując jako przesłankę zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych tzw. system białych certyfikatów - ma szansę zakończenia trwających sporów z podatnikami w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane