Sąd wydał przełomowy wyrok w sprawie samozatrudnionej w Żabce

Autor: Rzeczpospolita 29 marca 2018 09:36

Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie samozatrudnionej w sieci Żabka. Samozatrudniona została uznana za etatową pracownicę, gdy po roku pracy wystąpiła o zasiłek macierzyński.

Wyrok Sądu Najwyższego, jaki zapadł w sprawie pracownicy Żabki, może mieć przełomowe znaczenie dla setek tysięcy samozatrudnionych, którzy stale współpracują z jedną firmą i prowadzą swoją działalność w miejscu i godzinach narzuconych przez zleceniodawcę. Okazuje się, że mogą się starać o uznanie ich za etatowych pracowników. Gdy wystąpią o wypłatę zasiłku do ZUS z działalności gospodarczej, zmianą ich statusu mogą się zająć kontrolerzy ZUS.

Dla pracodawcy uznanie współpracownika na działalności za etatowego pracownika oznacza obowiązek zapłaty składek za niego nawet za pięć lat wstecz. Szczegółowo musi także zostać rozliczony czas pracy takiej osoby: czy nie pracowała w nadgodzinach, za które należy się specjalny dodatek do wynagrodzenia. Pracownik będzie się mógł także domagać udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Roszczenia pracownicze w odróżnieniu od składek ZUS należą się tylko za trzy lata.

W tym przypadku kwota roszczeń ZUS będzie dużo niższa. Pracownica zatrudniła się w sklepie rok przed zajściem w ciążę i wystąpiła do ZUS o wypłatę zasiłku. Kontrolerzy ZUS uznali jednak, że zasiłek jej się nie należy, bo rejestracja działalności miała wyłącznie pozorny charakter.

Całość w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane