Samorządowcy przeciwni likwidacji opłaty targowej

www.portalsamorzadowy.pl 8 października 2014 13:55

Nie można po prostu zlikwidować opłaty licząc na to, że samorząd terytorialny poradzi sobie z taką zmianą w 30 dni. Wiązałoby się to z koniecznością przeprowadzania błyskawicznych korekt budżetów, co jest niewykonalne - twierdzą samorządowcy z lubuskiego.

- Z uwagi na rozmiar skutków finansowych i organizacyjnych dla wszystkich gminnych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, wnosi się o wstrzymanie prac legislacyjnych nad projektem zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który to zakłada całkowitą likwidację opłaty targowej - czytamy w stanowisku Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zdaniem samorządowców projektowana zmiana będzie mieć istotny wpływ na sytuację finansową samorządu terytorialnego, a jej konsekwencje wymagają szerszych analiz i konsultacji.

Jak przypominają projekt zmierza bezpośrednio do likwidacji opłaty targowej, która stanowi jedno z istotniejszych źródeł dochodu gminnych jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem Zrzeszenia projektowana regulacja nie spełnia szeregu wymogów prawidłowej legislacji, a w kwestii finansowej stanowi wręcz zagrożenie dla budżetów gmin.

Zdaniem samorządowców wadliwe jest założenie, że opłata targowa uiszczana przez handlowców jest czynnikiem hamującym dla rozwoju biznesu w tym sektorze.

Ich zdaniem analiza problemu została dokonana w sposób dość wadliwy. Postulują więc przeprowadzenie głębszych analiz problemowych, by lepiej uzasadnić sam projekt.

- W uzasadnieniu projektu zapisano wprost, że ujęte ogólnokrajowo dochody z opłaty targowej przekraczają 200 mln zł. Ta kwota, jeśli uwzględnić i tak już trudną sytuację finansową gmin, które w okresie dekoniunktury i kryzysu gospodarczego znalazły się w obliczu funkcjonowania reguły wydatkowej przewidzianej ustawą o finansach publicznych, jest w stanie w sposób wyraźny nadwątlić budżety gmin, niebezpiecznie spychając je w kierunku niewypłacalności - czytamy w stanowisku.

Projektodawcy, zdaniem Zrzeszenia, nie wskazują przy tym źródeł dochodów jakimi miałby zostać zastąpiony dwustumilionowy ubytek w sektorze samorządowym.

- Całkowita likwidacja opłaty targowej nie jest sensownym rozwiązaniem. Być może wprowadzenie pewnych sposobów różnicowania stawek, albo katalogu zwolnień, byłoby lepszym rozwiązaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,27

  • Min

    4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane