Samorządy czekają na nowe regulacje ws. sprzedaży alkoholu

Autor: PAP 6 listopada 2017 19:03

Samorządy czekają na nowe regulacje ws. sprzedaży alkoholu Fot. Shutterstock

Samorządy potrzebują instrumentów, które pozwolą im decydować o liczbie punktów sprzedaży alkoholu np. w centrach miast – przekonywał w poniedziałek w Poznaniu poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. Do Sejmu trafił niedawno przygotowany przez PiS projekt ustawy w tej sprawie.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, samorządy będą miały wpływ na liczbę punktów sprzedaży alkoholu - np. w konkretnych częściach miasta będą mogły decydować o ograniczeniu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych; wyznaczą też miejsca, gdzie można spożywać alkohol.

Szymon Szynkowski vel Sęk mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Poznaniu, że projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma na celu m.in. rozwiązanie problemu dotyczącego dostępu do alkoholu w centrach miast i w kurortach. "Tam te punkty sprzedaży występują w bardzo dużym natężeniu i budzą niepokoje mieszkańców w związku z zakłócaniem ładu i porządku. Powodują też degradację centrów miast, czy odpływ turystów" - wskazywał polityk.

Podkreślił, że nowe prawo ma pomóc wszędzie tam, gdzie natężenie sklepów z alkoholami rodzi problemy. "Chcemy dać nowe narzędzia samorządom. Nasze propozycje to nie są rozwiązania prohibicyjne, ani centralistyczne. Oddają decyzję o ich stosowaniu w ręce samorządowców, którzy najlepiej wiedzą, jak skutecznie reagować na potrzeby społeczności lokalnej" - przekonywał poznański poseł.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. "Mamy niecałe dwa miesiące na to żeby ją uchwalić" - powiedział Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, projekt powstał po konsultacjach m.in. z producentami i dystrybutorami alkoholu, a także organizacjami zajmującymi się problematyką alkoholową, z mieszkańcami i policją.

Polityk wyjaśnił, że nowelizacja zawiera rozwiązania, które samorządy mogą swobodnie wdrażać, w zależności od potrzeb i specyfiki miasta czy gminy. Zakłada m.in. wprowadzenie rejonizacji limitów sprzedaży alkoholu. Obecnie limit punktów sprzedaży alkoholu dotyczy całego miasta, bądź całej gminy.

"Jeśli w tej chwili radni obniżą limit w odniesieniu do całego miasta, poznikają sklepy monopolowe np. na osiedlach, zaś zostaną te, wywołujące problemy, w centrach miast" - tłumaczył Szynkowski vel Sęk. Według niego nowe rozwiązanie pozwoli ustalić konkretną liczbę punktów sprzedaży alkoholu np. w centrum miasta. Dodatkowo wyznaczane limity będą opiniowane przez rady osiedli.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane