PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Samorządy nie wiedzą jak wspierać handel przy pomocy UE

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 14 sierpnia 2012 10:53

Przedstawiciele samorządów terytorialnych w niewielkim stopniu znają rozwiązania dotyczące wspierania lokalnej przedsiębiorczości i handlu wypracowane na szczeblu Unii Europejskiej. Zaledwie 12% z nich zadeklarowało znajomość takich rozwiązań. Jednocześnie aż 41% respondentów twierdzi, że przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w ramach samorządu, aktywnie korzystają ze źródeł wsparcia, takich jak dofinansowania z funduszy strukturalnych UE. Co więcej, co piąty przedstawiciel przyznaje, że nie dysponuje wiedzą na ten temat.

Wiedza samorządowców na temat wsparcia oferowanego przez Unię Europejską dla sektora handlu detalicznego jest w Polsce znikoma. Jak pokazują wyniki raportu „Polska 2030. Tu mieszkam, tu kupuję - Społeczności Jutra" ponad 72% badanych przedstawicieli samorządu terytorialnego nie zna rozwiązań dotyczących wspierania lokalnego handlu i rozwoju przedsiębiorczości, wypracowanych na szczeblu Unii Europejskiej.

- Przyglądając się rozwiązaniom wpierającym lokalny handel w krajach Unii Europejskiej warto wymienić m.in. takie działania, jak wprowadzenie ulg podatkowych oraz preferencyjne warunki na dzierżawy i użytkowania lokalu; planowanie lokalizacji punktów sprzedaży; siła związków konsumenckich; zmienność pracy, (czyli np. dyżury pracy: we Francji sklepy są otwarte w niedziele na zmianę), zróżnicowany asortyment - właściciele umawiają się, kto co sprzedaje; pozyskiwanie środków na tworzenie takich przedsiębiorstw poprzez lokalne grupy działania i inne fundusze europejskie; tworzenie i łączenie się w grupy z producentami, tworzenie się lokalnych sklepów z lokalnymi produktami itp." - mówi Joanna Erbel, redaktorka magazynu Miasta aktywistka, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert kampanii „Tu mieszkam, tu kupuję".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane