PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Samorządy wspierają lokalny handel

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 4 lipca 2012 08:40

Do świadomości coraz większej grupy lokalnych włodarzy dociera fakt, że właśnie lokalny handel to metoda na przetrwanie kiepskiej koniunktury w gospodarce. Generuje on znaczną liczbę miejsc pracy, szczególnie w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ratowanie niewielkich sklepów ma więc dziś wymiar ekonomiczny. Szczególnie że, jak pokazuje przykład Francji, Holandii czy Belgii, gdzie udział lokalnego handlu spadł do mniej niż 10 proc., jego rewitalizacja nie jest sprawą łatwą. Sklepikarze, którzy zamkną interes, nie chcą już wracać do zawodu. W Polsce udział lokalnego handlu to 50 - 55 proc. Opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego, brak faworyzacji dużych sieci pozwolą utrzymać jego wysoką pozycję.

Jedną ze strategii w aglomeracjach miejskich jest staranne rozgraniczenie handlu wielkopowierzchniowego od drobnego. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podkreśla, że miasto wyraźnie określiło miejsca, w których duże powierzchnie handlowe mogą powstawać. Przy prezydencie zaczęła też działać rada lokalnej przedsiębiorczości, która spotyka się regularnie, by rozmawiać o potrzebach małych kupców, o inwestycjach czy też wspomaganiu wydatkami z budżetu infrastruktury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane